Red kod oftalmologa dug godinu dana...
Nezadovolni su pacijenati, ali i oftalmolozi koji pokušavaju da nađu izlaz iz ove nezavidne situaciuje. U ordinacijama je oprema starija od 20 godina, nema dovoljno medicinskih instrumenata, a koliko su lekari angažovani govori podatak da su od januara do jula ove godine pregledali 8.500 građana, od kojih čak 1.003 prošlog meseca.
- Kada sam čula da se termini mogu dobiti tek za godinu dana, odustala sam od pregleda. Plaćam zdravstveno osiguranje, ali se pitam zbog čega i kome jer sam primorana da koristim usluge privatnih lekara. Lekarima u bolnici je neprijatno, a nama ostaje jedino da se nadamo da ćemo doživeti termine za pregled - kaže Subotičanka S.V.
Načelnica Oftalmologije dr Alisa Gvojić za „Blic“ kaže da se
pacijenti sa uputom na kojima je naznaka „hitno“ moraju pregledati u
prva 24 sata i bez obzira odakle je pacijent.
- Ostali građani nažalost moraju čekati i godinu dana. Lekari ulažu ogromne napore, a mnogi su se razboleli radeći po dve smene. Po normativima Ministarstva zdravlja u domu zdravlja mora da radi četiri lekara, a u bolnici, sedmoro. Naša bolnica pruža usluge i primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, a imamo samo četiri specijalista oftalmologa i još dvoje je na specijalizaciji - kaže dr Alisa Gvojić.
Dr Gvojić je više puta pokretala pitanje problema manjka očnih lekara u Opštoj bolnici i zastarele opreme, ali je uvek dobijala odgovor da postoje „velika finansijska ograničenja i da su normativi takvi kakvi su, ali pri tom niko nije uzeo u obzir broj građana koji dolaze na preglede“.
- Dodatni problem je što se plan rada određuje na osnovu prethodne godine, a povećanje finansija može biti do 20 odsto. Niko ne uzima u obzir da imamo 14.000 registrovanih dijabetičara, da raste broj vaskularnih oboljenja i da je sve više penzionera i građana koji zahtevaju više pažnje i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu - objašnjava dr Alisa Gvojić.
Opštoj bolnici je, zbog velikog broja dijabetičara, neophodan i laser,
ali i još mnogo toga jer je postojeća oprema davno zastarela. Neophodna
je i ambulanta za preventivne preglede, ali dr Alisa Gvojić kaže da je
navala pacijenata toliko velika da je nemoguće unapred isplanirati
koliko će biti pregleda.
- Nemamo uređaj za dijagnostiku, kompjutersko određivanje dioptrije i
mnogo toga za šta je bolnica već upućivala dopise. Radimo uz pomoć štapa
i kanapa. Nezadovoljni su pacijenti, ali i mi - naglašava dr Alisa
Gvojić.
Direktor Opšte bolnice dr Goran Bićanin kaže da je osnovni problem nedovoljan broj lekara.
- Od četiri zaposlena oftalmologa, jedan ima podeljeno radno vreme.
Stepen iskorišćenosti tih lekara je daleko iznad proseka. Izveštaj rada
treba uklopiti u finansijski izveštaj i više ne možemo sebi da dozvolimo
da naš učinak zbog finansija bude zanemaren. Broj operacija i pregleda
mora biti isplaniran unapred za godinu dana, a medicinsko osoblje na
Oftalmološkom odeljenju radi na granici izdržljivosti - tvrdi dr Goran
Bićanin.
Humanost ugrožava zaradu
- Za mene je uvreda što nam je rečeno da ćemo za svakog pregledanog pacijenta koji nije ušao u grupu budžetski odobrenog broja intervencija snositi posledice tako što će nam biti smanjene plate. Srbija je ušla u sistem dijagnostičkih srodnih grupa, po kojem će odeljenja imati svoje budžete, a njegovim prekoračenjem se smatra i kada pružite lekarsku pomoć pacijentu koji je došao posle poslednjeg predviđenog pacijenta za tu godinu - kaže dr Alisa Gvojić.