Regionalna deponija još uvek čeka na radnu dozvolu
Zaposleni Regionalne deponije odgovarali su na pitanja predstavnika 15 nevladinih organizacija, sa kojima su sredinom prošle godine potpisali Memorandum o saradnji. Uoči početka rada centra za upravljanje otpadom, u kojem bi nevladine organizacije trebalo da imaju značajnu ulogu, imali su priliku da se upoznaju sa načinom rada, linijom za separaciju, kao i tehnologijom za prečišćavanje voda.
- Zbog kašnjenja izgradnje Regionalne deponije još nismo imali konkretne zajedničke aktivnosti. Sada se približava pokretanje regionalnog sistema i uloga organizacija civilnog društva je ogromna, pošto Regionalna deponija nije jedini akter u ovom sistemu već i institucije, javno komunalna preduzeća, operateri, kao i građani. Svi ćemo morati da se uključimo u regionalni sistem da bi to imalo smisla i da bi funcionisao kako treba - rekla je Čila Goli, direktorka Regionalne deponije.
Predstavnica CEKOR-a, Bjanka Čuturilo, kaže da će regionalni sistem upravljanja otpadom doneti dobrobit za životnu sredinu i građane, te da je upravo uloga organizacija civilnog društva da utiču na podizanje svesti građana o važnosti selektovanja otpada.
- Imamo zahteve od Evropske unije da smanjimo procent otpada, a sada imamo mogućnost saradnje sa Regionalnom deponijom, koja prvenstveno treba da se zasniva na pružanje informacija prema građanima šta bi trebalo da se odvaja, a šta ne i kako da ovaj proces uđe u tok života, kako bi svi zajedno mogli da smanjimo tokove otpada-naglasila je Čuturilo.
Iako je izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom završena i postrojenje spremno za probni rad, u šta su se danas mogli uveriti predstavnici nevladinog sektora, još uvek nije poznat datum kada će sistem početi sa radom.