Roditelji traže pomoć za izdržavanje konja koji leči mališane
Roditelji su zatražili od grada 600.000 dinara godišnje, a od drugih ustanova i sugrađana seno, zob ili bilo šta drugo pogodno za ishranu i negu konja.
- Zajedno tražimo put ka izlečenju dece, a od Gradske uprave očekujemo da pokrije troškove hiporehabilitacija godišnje za 10 dece koja bi išla na terapiju. U Subotici se terapijsko jahanje radi u Konjičkom klubu „Bačka“ pri sekciji za
jahanje. Terapeut je Sara Sajc koja ima terapeutskog konja Farinu, jedinog te vrste u Srbiji. Konj je uvezen iz Austrije za rehabilitaciju kakva je potrebna našoj deci - objašnjava Mirjana Evetović iz Kluba roditelja.
Zajedno sa osmogodišnjom ćerkom koja ima problem s govorom, usporen psihomotorni razvoj i lošu koordinaciju pokreta, Evetovićeva je prošla bolna iskustva, a onda su upoznale Sajcovu i Farinu.
- Posle samo jednog susreta psihofizički napredak je bio ogroman. U početku je moja devojčica bila uplašena, ali nakon dva, tri Farinina koraka, ćerka je na leđima konja progovorila i nije prestajala da govori dok je bila na konju.
Ne očekujući odgovor od nje pitala sam je gde je, a ona je odmah rekla da je na konju. Posle više godina suza i bolnih terapija to je bio za našu porodicu životni događaj - ističe Mirjana Evetović.
Tek što su se devojčica i Farina zbližile pao je sneg i zahladnelo je pa je terapija morala da se prekine.
- Trebalo bi obezbediti šator da se terapije ne bi prekidale zbog kiše ili snega. Hipoterapeutkinja se, u zavisnosti od vrste oboljenja, prvo savetuje sa timom zdravstvenih radnika da ne bi došlo do kontraindikacija. Po tipu bolesti se određuju vežbe. Terapijsko jahanje je skoro svuda u svetu priznato kao redovni vid rehabilitacije, u Nemačkoj troškove pokriva socijalno jer se postižu neverovatni rezultati u lečenju - naglašava Mirjana Evetović.