Roman Branke Trifunović dobitnik nagrade "Dositejevo pero"
Po izboru učenika 16 beogradskih osnovnih škola, titula najboljeg dečijeg romana objavljenog u 2017. godini pripala je delu "Ja, Aleksija" autorke Branke Trifunović, kojoj je nagrada "Dositejevo pero" svečano uručena u subotu u Biblioteci grada Beograda. Pre ove, roman je prošle godine dobio priznanje na "Čitalačkom maratonu", kada je proglašen za najbolji roman prema ocenama stručnog žirija, nastavnika srpskog jezika i književnosti, kao i članova čitalačkih klubova iz preko 500 osnovnih škola.
- Ovo je moj prvi roman i nagrada "Dositejevo pero" mi mnogo znači, pre svega što dolazi od strane dece uzrasta kojem i sama predajem. U pitanju je najveći dečiji žiri na svetu, jer smo čini mi se jedina zemlja koja ima ovakvu vrstu dečije kritike - kaže Trifunović, koja predaje srpski jezik u OŠ "Pionir" iz Starog Žednika. - Najveći uspeh i zadovoljstvo mi pričinjava i to što je knjiga, u tokom procesa selekcije na "Čitalačkom maratonu", pročitana u preko 20.000 hiljada primeraka širom osnovnih škola u Srbiji, što je ogroman tiraž. Stalno imamo utisak da nam deca nedovoljno čitaju, ali deca vole da čitaju, samo ih je potrebno motivisati.
Roman "Ja, Aleksija" donosi priču o jednoj sedmakinji, koja se sa roditeljima i mlađim bratom Jugom seli iz Subotice u Novi Sad, te o svim onim zgodama i nezgodama s kojima se susreće prilikom upoznavanja sa novom sredinom i školom, novim nastavnicima i vršnjacima, ali i prvim ljubavima. Prema rečima autorke, svi događaji su autentični, zbog čega je knjiga naišla na veliko oduševljenje kod dece, koja su u mogućnosti da se identifikuju sa glavnom junakinjom i drugim likovima.
- Sve situacije u knjizi su zapravo osvrti na život moje dece i mojih đaka, te sve što pročitate se zaista i dogodilo. Osnovni fabularni tok, koji prati njeno preseljenje u Novi Sada i kako s tim izlazi na kraj, ispunjen je anegdotama koje su iz realnog života, mnogim situacijama koje su se dogodile meni kao roditelju i nastavniku, kao i likovima koji su inspirisani mojim đacima i decom. Stalno dobijam mejlove, video zapise, crteže od dece iz svih delova zemlje koja me pitaju da li će biti nastavka i kada, jer osećaju da je to nešto što je autentično i pravo, zbog čega su i zavoleli Aleksiju - objašnjava Trifunović.
Nastavak koji će obradovati brojne osnovce i srednjoškolce je u planu, potvrđuje naša sugrađanka, dodajući da joj je za njegovu izradu i pisanje potrebno više vremena, odnosno kako je navela "raspust".
- Za sada imam oko 60 strana koje sam napisala, ali sam zbog svakodnevnih obaveza stala, te mi je potreban raspust kada ću imati više vremena da sednem, posvetim se knjizi i napišem je. Nastavak će pratiti takođe glavnu junakinju iz prvog romana, završetak osmog razreda, završni ispit i upis u srednju školu, jer najviše sugestija imam upravo o tome da se nastavi priča o Aleksiji, ali ima i onih koji bi voleli da glavni junak bude njen brat Jug, nestašni i blesavi klinac. Mnogi dečaci koji su čitali knjigu vezali su se za njegov lik, te bi voleli da u nekom nastavku on bude glavni lik ili možda neku novu knjigu o nekom novom dečaku, što mi je posebno drago jer i dečaci čitaju - ističe autorka.
Nagrada "Dositejevo pero" ustanovljena je 1997. godine prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta da izraze mišljenje o delima koja su napisana za njih. Od tada, čast da ponesu ovo priznanje imale su knjige Ljubivoja Ršumovića, Igora Kolarova, Uroša Petrovića, Gradimira Stojkovića, Jasminke Petrović, Vladimira Kecmanovića, Dejana Stojiljkovića, a sada i naše sugrađanke Branke Trifunović.