Ronilačka solidarnost na jezeru
U organizaciji Saveza organizacija podvodnih aktivnosti Srbije, Saveza podvodnih aktivnosti Vojvodine i subotičkog Ronilačkog kluba „Spartak" 22. aprila na Dan planete Zemlje, na Paliću su se okupili ronilački klubovi iz više regija, država i asocijacija, a pored želje da se ukaže na potrebu očuvanja vodenih resursa, jedan od ciljeva okupljanja je i pokazivanje ronilačke solidarnosti i uzajamnog uvažavanja, radi pozitivne promocije ronilaštva.
Stotinjak ronilaca pod punom opremom, koju ovaj ekstremeni sport zahteva, u pet do dvanest zaronilo je u jezero, a tačno u podne ponovo su se našli na njenoj površini. Roniocima se priključila i grupa Specijalnih antiterorističkih jedinica (SAJ), čiji su pripadnici sa lakim gumenim motornim čamcima prikazali neke od veština koje koriste u svakodnevnom radu na vodi.
Otvarajući ovaj skup posvećen Danu planete gradonačelnik Subotice Saša Vučinić rekao je da i pored činjenice da lokalna samouprava dosta ulaže u zaštitu životne sredine, kao gorući problem, gradu ostaje sanacija jezera.
- Ono je osnov za razvoj turizma, zbog čega je jako važno da popravimo kvalitet vode, ali i njegov izgled koji je bitan dekor ove turističke destinacije - rekao je Vučinić istakavši da stručne službe neprekidno prate kvalitet jezerske voda koja je pogodna za kupanje.
On se osvrnuo i na realizaciju Masterplana Banje Palić navodeći da će na žalost i ove godine izostati očekivani investicioni zamah, a da će lokalna vlast učiniti sve da sa dobrim projektima sačeka bolje vreme za investicije, koje je kriza omela.
Predsednik Ronilačkog kluba „Spartak" Đorđe Branisavljević, čija je ideja bila ovo okupljanje i akcija na Muškom štrandu, rekao je da mu je bila želja da se na ovaj način napravi nešto značajno, lepo i korisno za vodene površine koje za sve nas život znače.
- Želimo da ukažemo na potrebu da naše vode sačuvamo čistim, a naši momci iz kluba svake godine uoči kupališne sezone daju svoj doprinos učešćem u čišćenju kupališnog pojasa, kako bi bezbednost kupača bila potpuna. Nađu se tu bačene stolice, potopljeni čamci, staklena ambalaža, što sve može biti opasno za kupače - kaže Branisavljević.
Ova akcija još jednom je skrenula pažnju javnosti da je krajnje vreme da sa raspoloživi akvatorij spasi od nepromišljenih, bahatih i neodgovornih pojedinaca i organizacija.
- Naša manifestacija je pilot akcija za jedan, iduće godine, mnogo veći i značajniji zahvat, a to je da i tog 22. aprila na Dan Zemlje ronioci celog sveta u pet do dvanaest po Griniču isto ovako zarone na svom akvatoriju, bilo u more, reku, jezero, bazen, a da to nacionalne televizije interaktivno preko video bimova spoje u jedinstvenu manifestaciju sa centrom na Paliću, prenoseći poruku o
slozi i odgovornosti za očuvanje vodenih resursa koju nove generacije od nas očekuju, a što jeste naša generacijska obaveza - naglasio je Branisavljević.
Jedna od učesnika u ovoj akciji, ronilac i instruktor ronilačkog kluba iz Bele Crkve, Dragan Perašević, kaže da je osnovna aktivnost ronilačkih klubova rekreativno i sportsko ronjenje, ali je najveće zadovoljstvo za svakog ronioca kada u akcijama spasavanja uspeju da sačuvaju nečiji život. O tome da li je ovaj sport opasan po same ronioce, on kaže da iako ronilaštvo spada u ekstremne sportove, danas su uslovi bavljenja ovim sportom znatno promenjeni.
- Oprema je savremenija, obuka mnogo strožija , pa je broj incidenata sveden na minimum - rekao je ovaj mladi sportista, ističući da je donja granica za bavljenje ronilaštvom 14 godina starosti.