Ruske lokomotive se kvare ako voze 30 km na sat
Na ovoj deonici brzina voza je limitirana na 30 kilometara na sat, jer je pruga u toliko lošem stanju da sve preko te brzine nije bezbedno za putnike. Zato je odlučeno da dizel motorni voz umesto do Sente saobraća na relaciji Subotica – Sombor – Bogojevo – Novi Sad i on je pušten u železnički saobraćaj pre desetak dana, dok na najlošijoj deonici vojvođanskih pruga putnike i dalje prevoze šinobusi stari 40 i više godina.
- Ako bi novi voz saobraćao na lošoj pruzi kao što je pruga za Sentu, to bi na njemu izazvalo kvar jer na određenim delovima ne sme da se prekorači brzina od 30 kilometara na sat, a savremena dizel motorna mašina nije predviđena za tako male brzine. Ruski voz može minimalno da podnese 50 kilometara na čas. Manje brzine ga kvare - kaže sagovornik “Blica”, mašinovođa iz Subotice.
Problem između Bikova i Oroma je, objašnjava, tucanik koji bi trebalo podbiti i neophodno je ojačati donji stroj.
Među putnicima za Sentu najviše je nezadovoljnih đaka i studenata, jer se zbog kvarova na šinobusima (njihova proizvodnja prestala je još 1969. godine) polasci često otkazuju. Zbog toga su nezadovoljne i mašinovođe, jer su im zbog otkazivanja vožnje plate manje, s obzirom na to da im se zarada obračunava na osnovu sati provedenih u vožnji.
U „Železnicama Srbije“, s kojima smo kontaktirali i telefonom i mejlom, juče nismo dobili odgovor u vezi s ruskim vozovima.
Nabavljeno 12 ruskih vozova
„Železnice Srbije“ su iz kredita međunarodne železničke banke Eurofime kupile 12 dizel-motornih vozova od ruske kompanije „Metrovagonmaš“. Vrednost investicije bila je 43 miliona švajcarskih franaka. Iako je nabavka upravo ovih vozova bila uslovljena kreditom, najveće zamerke odnose se na to da je reč o prototipovima i da sa njima do sada nije bilo iskustva, te se svi problemi rešavaju u hodu.