Sačuvajmo zemljište za buduće generacije, ne spaljujte biljne ostatke!
Paljenjem se uništava površinski sloj zemljišta koji se pretvara u pepeo i prah, a upravo ovaj sloj najvažniji je za donošenje roda u narednim godinama.
- Paljenjem se ubijaju živi organizmi u zemljištu koji imaju nezamenljivu ulogu u ishrani biljaka prevodeći biljna hraniva iz đubriva u oblike pristupačne biljkama i vrše razlaganje organskih materija zemljišta - podsećaju iz Gradskog štaba za vanredne situacije.
Spaljivanje strnih useva i drugih biljnih ostataka, kao i smeća je zabranjeno Zakonom o zaštiti od požara.
- Lice koje izazove požar dužno je da vatrogasno-spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije, a poljoprivredno gazdinstvo koje vrši spaljivanje žetvenih ostataka gubi pravo na na podsticajna sredstva u poljoprivredi u periodu od dve godine. Fizičko lice koje spaljivanjem strnih useva, biljnih ostataka i smeća na otvorenom prostoru izazove požar, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 10 hiljada dinara, a pravno lice kaznom u iznosu od 300.000 do 1.000.000 dinara - upozoravaju nadležni.
Zaoravanjem se biljni ostaci uključuju u proces kruženja organske materije u zemljištu, poboljšava se vodni režim zemljišta, olakšava se kasnije obrada, te borba protiv korova.