Saša Vučinič: Nemarne gazde krive za otkaze
Doskora najmirniji grad u zemlji, kapija Evrope i spona Srbije i Evropske unije, od koje je udaljena svega nekoliko kilometara, Subotica se pretvorila u poprište uličnih štrajkova, povećane nezaposlenosti, sve češćih fizičkih obračuna među mladima i mesto koje domaći i strani investitori zaobilaze u širokom luku. Gradonačelnik Saša Vučinić, koji je na tu funkciju stupio pre 10 meseci, za "Blic" ističe da je najveći problem što se "dugo ulagalo u gradsku fasadu, te da je njegov glavni prioritet da poradi na jačanju temelja Subotice".
Nekadašnji lider u mesnoj industriji "29. novembar" ugašen je, proizvodnja "gorkog lista" preseljena je u Sloveniju, "Sever" konstantno otpušta radnike, "Bratstvo" je opterećeno dugovanjima i na ivici stečaja. Ima li grad mehanizme da pomogne Subotičanima da sačuvaju radna mesta?
- Nažalost, izuzetno malo. Reč je uglavnom o već okončanim privatizacijama. Imamo volje i energije da pomognemo, čak se dešava da radimo i u korist svoje štete i tolerišemo velike dugove prema javnim preduzećima kako zbog toga neka firma ne bi propala ili otišla u stečaj. Ali, formalnih nadležnosti nemamo. Teško mi je što poslednjih 10 meseci iz blizine svedočim kako nestaju velika preduzeća i poznati subotički brendovi. Nažalost, neki privatnici kupuju firme samo da bi isisali kapital, a ne da bi nastavili proizvodnju i obezbedili radnicima egzistenciju. Neprihvatljivo je da država ne reaguje u slučajevima kada se godinama ne plaćaju porezi, doprinosi i plate zaposlenima i nije mi jasno zašto je tolerisano protivzakonito ponašanje poslodavaca.
Najavljene investicije u izgradnje šoping mola GTC, "Metroa" ili pogona slovenačke "Panvite" su zaustavljene. Kako promeniti investicionu sliku grada?
- Naš najveći problem je što je Subotica prvi investicioni zamah dočekala potpuno nespremna, skoro bez građevinskog zemljišta u svom posedu, pa su nas mnogi investitori zaobišli. Sada nam je prioritet da iz krize izađemo u potpuno drugačijim okolnostima i mogu sa sigurnošću reći da ćemo do početka 2010. godine imati oko 150 hektara zemljišta koje odmah možemo ponuditi potencijalnim investitorima. Blizu smo rešenja i za potencijalni industrijski park na mestu Druge kasarne sa poligonom u Radanovcu. Što se tiče ulagača, banke sa kojima posluju nisu u sadašnjim uslovima voljne da prate njihove poslove. Međutim, oni neće otići odavde, jer su već platili lokacije i projekte, uložili su u infrastrukturu i očekujem da će realizacija ovih investicija početi odmah po okončanju krize.
Sve više nasilja, naročito među mladima, i porast broja razbojništava narušili su sliku o mirnoj Bačkoj?
- Tačno je da smo u jednom periodu imali znatan porast razbojništava i nasilničkog ponašanja, ali ne može se govoriti o talasu. Za jedan vikend bila su tri slučaja nasilja među mladima i to je podiglo veliku buru u javnosti, iako je policija efikasnim akcijama otkrila i privela počinioce. Sa druge strane, ni za koga nije bila vest to što narednih sedam vikenda nije bilo nijednog ekscesa u gradu. Statistika pokazuje da policija u Subotici dobro radi svoj posao i u većini slučajeva otkriva počinioce, ali mislim da je najveći problem u pravosuđu. Sudski postupci su spori i kaznena politika je preblaga. Ono što još treba promeniti jeste komunikacija policije sa javnošću.
Kako se Subotica bori protiv socijalnih nevolja?
- Zaista imamo razgranatu mrežu socijalnih ustanova kojima su obuhvaćene sve ugrožene kategorije stanovništva. Stare osobe mogu koristiti usluge Gerontološkog centra koji je i zvanično najbolji u zemlji, Centar za socijalni rad vodi brigu o deci bez roditelja ili kada se radi o nasilju u porodici, a naša "Kolevka" je jedan od najuspešnijih domova za decu ometenu u razvoju. Zabrinjavajuće je što imamo veliki broj ljudi koji su zaposleni, ali su njihova primanja kod privatnika ispod svakog minimuma i ne mogu da servisiraju obaveze, pa su i oni socijalni slučajevi, iako se zvanično ne svrstavaju u ovu kategoriju.
Nakon 10 meseci od dolaska na čelo grada, čime se ponosite, a šta predstavlja razočaranje?
- Završeno je puno manjih investicija koje život čine lakšim, a institucije ponovo rade u interesu građana. Krenule su i investicije koje su stajale godinama, poput kompleksa zatvorenih bazena u Dudovoj šumi i obilaznice oko Subotice. Sa druge strane, razočaran sam što još nema dogovora na svim nivoima oko razvoja turističkih kapaciteta Subotice, iako imamo veliki potencijal, kao i to što je došlo do zastoja u investicijama.