Komentara: 5
Pregleda: 1985
Foto

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

30.01.2025. u 13:30h
Izvor: Subotica.com
Rad Savremene galerije u godini za nama obeležili su brojni programi povodom 120 godina od izgradnje palate Rajhl, ali i druge uspešne izložbe, kao i saradnja sa lokalnom zajednicom kroz nastavak projekata poput "Klub volontera 60+" i letnjeg kampa za decu. Savremenu galeriju posetilo je više od 11 hiljada posetilaca iz svih krajeva sveta.
Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Proteklu godinu su obeležile brojne interesantne izložbe, na kojima su posetioci mogli da se upoznaju sa stvaralaštvom lokalnih umetnika, ali i onih iz regiona, sa kojima je Galerija ostvarila dobru saradnju. Iz Galerije kažu da su zadovoljni ovogodišnjom posećenošću, a da brojke nekad dosežu i do 15 hiljada poseta godišnje.

- Posećuju nas turisti iz svih krajeva sveta. Ove godine je bilo puno Rusa, Kineza, zatim turisti iz Indije, Španije, Italije, Holandije, a tu su naravo i posete iz regiona, na primer iz Mađarske, tako da, što se posećenosti tiče, mislim da možemo biti zadovoljni - izjavila je Viktorija Salma, direktorka Savremene galerije Subotica.

Prošle godine Galerija je obeležila 120. godišnjicu od izgradnje palate Rajhl, te su tokom cele godine imali raznorazne programe i predavanja na tu temu, a po prvi put i letnji kamp za decu, u trajanju od pet dana, koji su organizovali na srpskom i mađarskom jeziku, i u kome je učestvovalo 23 dece osnovnoškolskog uzrasta. 

- Tim povodom smo organizovali radionice na temu "Palata pod lupom", gde su deca proučavala enterijer i eksterijer Palate, pa smo ih vodili u grad da pogledaju neke druge zgrade koje je projektovao Ferenc Rajhl. To je bio naš prvi projekat takve vrste i bio je izuzetno uspešan, tako da i ove godine planiramo da nastavimo sa tom akcijom, ove godine na temu "Uvod u savremeno stvaralaštvo", koji ćemo realizovati na malo drugačiji način - ispričala je Salma.

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Završni program proslave 120 godina od izgradnje palate Rajhl bilo je kostimirano vođenje "U gostima kod Rajhlovih", upriličeno 28. decembra, na rođendan palate, kada je porodica Rajhl dobila dozvolu za useljenje. 

Svake godine Galerija organizuje izložbu koja se sastoji od izbora dela iz njihovog fonda, a prošle godine, s obzirom na to da su obeležavali 120. godišnjicu palate, naziv izložbe je bio "Dom".

- To je bila jedna veoma uspešna interaktivna izložba, tokom koje je publika trebalo da napiše u jednoj rečenice šta za njih znači  reč "dom". Bilo je originalnih, prelepih poruka na raznim jezicima, na ruskom, engleskom, nemačkom, kineskom, španskom, itd. Za ovu izložbu smo spremili jedan kutak u donjem izložbenom prostoru i sve smo uredili tako da podseća na dom - priča Salma.

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Prošle godine Galerija je izdala i jednu knjigu u formi slikovnice, "Kad bi palata pričala", koja je sada dostupna na tri jezika, srpskom, mađarskom i engleskom.

- To je priča o palati kroz koju nas vode dve devojčice, Ilma i Nora, ćerke Ferenca Rajhla, uz propratni informativni deo gde čitaoci mogu saznati mnoge korisne podatke o palati, arhitekti, porodici Rajhl, kao i o kasnijim stanarima koji su tu živeli nakon što se porodica Rajhl odselila u Mađarsku  - objašnjava Salma.

Iz Galerije kažu da su otvoreni za publiku i javnost u želji da savremenu umetnost više približe građanima. Svaka izložba ima svoj prateći edukativni program, koji često uključuje razgovor sa umetnikom ili umetnicom, vođenje izložbe od strane samih autora, zatim promocija kataloga, a tu su i radionice za decu.

Kada su izložbe u pitanju, izbor umetnika nikada nije slučajan, a iz Galerije kažu da uvek teže tome da predstave naše lokalne umetnike, kao i umetnike iz regiona. 

- Prošle godine smo imali izložbu Balaža Šarkanja, on je mladi umetnik, vajar, iz Horgoša koji trenutno živi i stvara u Pečuju. Naziv njegove izložbe je bio "Preko vode" i ovo je bila njegova prva samostalna izložba, pre toga je učestvovao na više kolektivnih izložbi - priča Salma i dodaje da je, takođe, posebno interesantna i jedna od najuspešnijih izložbi prošle godine bila izložba kostimografkinje Erike Janović, pod nazivom "Čarobna pozornica" - Na njenoj izložbi su predstavljeni kostimi iz dečijih predstava i crteži na osnovu kojih su pravljeni kostimi. Ona je dugi niz godina radila u Dečjem pozorištu Subotica, a sada je samostalna umetnica. Ovo je bila jedna od najposećenijih izložbi i od strane dece i od strane odrasle publike. Imali smo posete iz osnovnih škola i vrtića, organizovali smo radionice, tako da vodimo računa da prestavimo lokalne umetnike i ove godine ćemo ih imati, takođe, nekolicinu.

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Kada su u pitanju umetnici iz regiona, prošle godine Galerija je ugostila jednog od najistaknutijih umetnika iz Bosne i Hercegovine, Bojana Stojčića, koji je dobitnik nagrade "Zvono" za najboljeg mladog umetnika u Bosni i Hecegovini 2023 godine. Naziv njegove izložbe je bio "36 spomenika, 63 dal, 87 vježbi". Takođe su bili interesantni umetnici koji se bave prostorom Savremene galerije u Subotici, odnosno, palatom Rajhl pa čak i samim gradom Suboticom.

- To su umetnici Lidija Delić, Ivan Šuković, a naziv izložbe je bio "Na praznom nebu", kao i Ana Adamović sa izložbom "1400 dana". Ana je krenula od te činjenice da je porodica Ferenca Rajhla živela otprilike samo 1400 dana u ovoj porodičnoj kući, a ono što je interesantno jeste da su ove izložbe napravljene baš za ovaj prostor, baš za našu galeriju i palatu - istakla je naša sagovornica.

Savremena galerija na mapi turista iz celog svetaIz Galerije kažu da im je veoma važna i značajna saradnja sa drugim ustanovama kulture, kao na primer, sa Maticom srpskom.

- Prošle godine mi smo pozajmili četiri slike Miloša Bajića iz našeg fonda, koje su trenutno u Matici srpskoj na njegovoj velikoj izložbi "San o slobodi". Matica srpska je naša matična ustanova, tako da je važno održavanje saradnje i sa stručne strane - istakla je Salma.

Za Galeriju poseban značaj ima rad sa zajednicom, od čega izdvajaju volonterski klub 60+, koji broji 28 članova, i već se mogu pohvaliti trećom generacijom volontera. Pored ovog kluba, iz Galerije izdvajaju i saradnju sa Ženskim studijama već treću godinu zaredom.

- Naši volonteri tu borave po 2 sata po unapred utvrđenom rasporedu za svakog pojedinačno, a u znak zahvalnosti mi ih svaki mesec  vodimo u obilazak neke institucije gde još nisu bili, recimo, prošle nedelje su posetili Istorijski arhiv, a prošle godine smo išli u Segedin u obilazak muzeja Mora Ferenca. Ovde se formiraju i neka nova prijateljstva, oni saznaju dosta novih stvari iz oblasti kulture, koja im možda nije bila bliska grana tokom profesionalnog života - priča naša sagovornica.

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Trenutno u Galeriji možete pogledati izložbu Adriana Klaja "Agro Gothic", koja će tu biti do 22. februara, za koju nas tek očekuje propratni program, vođenje kroz izložbu i promocija kataloga, o čemu se građani mogu informisati putem zvanične Facebook stranice i Instagram profila.

U narednom periodu sledi izložba Andreje Palašti, zatim zajednička izložba u saradnji sa Univerzitetom u Pečuju, koja će biti izložena i u donjoj i gornjoj izložbenoj prostoriji, na kojoj će biti predsatvljeni svi umetnički mediji. Zatim izložba keramičarke Edite Nemeš Feket, a što se tiče izložbe iz kolekcije Galerije, ove godine će se obrađivati enformel, dok je za jesen u planu izložbu slika Ferenca Mauriča, Ane Vujović, Lane Vasiljević, Boglarke Milinski i još nekoliko umetnika i umetnica.

Savremena galerija na mapi turista iz celog sveta

Osim aktivnosti Galerije koje se odnose na sam plan i program izložbi i ostalih programa, podjednaka pažnja se posvećuje programima vezanim za održavanje same zgrade Galerije, s obzirom na to da je palata Rajhl još od 1973. zaštićena građevina od velikog značaja, koja je, pritom, neretko toliko inspirativan prostor za umetnike.

- Prošle godine smo uspeli da obnovimo dva erkera na uličnoj fasadi palate. Erkeri na glavnoj fasadi zgrade Galerije obnovljeni su pre deset godina, ali od tada na njima nisu sprovedene osnovne mere zaštite drveta, tako da je to bilo nužno da se rekonstruiše i iz estetskih i bezbednosnih razloga. Iznos za ove radove je obezbedio Grad Subotica u iznosu od nešto manje od 3 miliona. Uspešno smo konkurisali kod Ministarstva kulture za plan projekta revitalizacije i sanacije ulične fasade, u iznosu od milion dinara, a sada konkurišemo za izvođenje radova, koji bi iznosili 30 miliona dinara, nadamo se da ćemo dobiti makar deo pa da možemo da počnemo sa radovima. Osim toga, konkurisaćemo i sa projektom za dvorišnu fasadu - kažu iz Galerije na ovu temu.

Izvor: Subotica.com
Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica Savremena galerija Subotica
Pogledaj ostale fotografije
Postavljeno pre 3 nedelje i 1 dan
Komentara: 5
Pregleda: 1985
Povezane teme

savremena galerija subotica

rajhlova palata

viktorija salva

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.