Savremena oprema i vrhunski stručnjaci ključ uspeha Centra za vantelesnu oplodnju, uskoro još 26 porođaja
Procenat uspešnosti u prvoj godini rada našeg Centra za vantelesnu opodnju iznosio je 25 odsto, odnosno svaki četvrti par koji je prošao ciklus se i ostvario u ulozi roditelja. Tada je rođeno ukupno 14 beba.
- U drugoj godini, do sada imamo 26 potvrđenih kliničkih trudnoća (trudnoće potvrđenje srčanom radnjom), tako da će za dve godine rada Centra za vantelesnu oplodnju biti 40 beba, a verujem da ćemo brzo doći i do broja 100 - ponosno ističe prim. dr sci. med Aleksandar Radulović, načelnik Centra za VTO i upravnik Službe za ginekologiju i akušerstvo - U poslednjoj grupi pacijenata, imamo 43 odsto uspešnosti kliničkih trudnoća. Malo ko se može pohvaliti sa takvim uspehom, ne samo kod nas već i u Evropi. Najstarija trudnica kod nas ima 44 godine.
NAŠ RAD JE MERLJIV - Za razliku od mnogih procedura, ovde je procedura merljiva. U suštini ili imate trudnoće ili nemate. Znači ne može neko za sebe da kaže da je vrhunski stručnja ako nema trudnoće. U ovoj oblasti se rad stručnjaka može izmeriti - ističe dr Radulović.
Sagovornik objašnjava da je interesovanje parova koji žele da vantelesnu oplodnju rade baš u našem centru velik, te najavljuje da će tražiti proširenje dozvoljenog broja ciklusa.
- Ove godine nam je odobreno da uradimo 150 ciklusa. Međutim mi smo do sada uradili već preko 100, a još 60 žena je na listi tako da ćemo tražiti proširenje, jer sam siguran da ove godine možemo preći više od 200 ciklusa - precizira sagovornik - Ne dolaze nama samo Subotičani, već i parovi iz cele Srbije i to oni koji nisu imali uspeha u drugim centrima. Na primer, sada imamo trudnoće u Zaječaru, kao i u Novom Sadu i Beogradu. Znate li koliko centara funkcioniše u prestonici, a oni su ipak izabrali nas.
Nedavno je subotički Centar za vantelesnu oplodnju postao bogatiji za novu savremenu laboratorijsku opremu, koja je, uz stručnost embriologa, lekara i sestara, formula uspeha.
- U sklopu laboratorijske opreme, dobili smo jedan inkubator, novi invertni mikroskop sa mikromanipulatorom, laminarnu komoru, kao i laser za biopsiju delova embriona blastomera za preimplantacionu genetsku dijagnostiku. Takođe, dobili smo i ultrazvučni aparat. U pitanju je izuzetno kvalitetna oprema koja nas je smestila u sam vrh opremljenosti. Ulaganje države i pokrajine u opremu je pokazatelj ozbiljnosti pronatalitetne politike - navodi dr Radulović.
Timu koji dobija nedavno se pridružio još jedan mladi embriolog, a kako najavljuje sagovornik u narednim godinama uz njega će ginekološki deo posla obavljati i mlađe kolege.
- Od početka su u timu embriolog Alfred Knivald, stručnjak sa iskustvom dugim više od četiri decenije koji je bio deo ekipe koja je uradila prvu vto u Nemačkoj, kao i mladi stručnjak Katarina Mitrović iz Novog Sada koja je znanje sticala na Oksfordu. Odnedavno im se pridružila i mlada koleginica Čila Bartuš koja je nekoliko godina radila u Pečuju. Što se tiče ginekološkog dela, već u sledećoj godini se otvara mogućnost da uvedem i mlađe kolege. To treba da budu perspektivni ljudi sa određenom dozom žara u srcu i nekim idealizmom što se tiče u struke, a ove osobine sam prepoznao kod dvoje mladih kojima sam mentor - završava sagovornik.