Sedam godina dualnog obrazovanja u Politehničkoj školi
Kada je pre sedam godina u Politehničkoj školu uveden dualni model obrazovanja, ona je bila jedna od retkih u našoj zemlji koja se odvažila na taj korak. Primer dobre prakse naveo je i druge škole da to učine a Politehnička škola je za ovih sedam godina na ovaj način na put izvela veliki broj đaka.
- „Operater za izradu nameštaja“ je 2016.godine bio prvi obrazovni profil po dualnom modelu. Ovaj profil je i danas jedan od najznačajnijih po dulanom modelu i podržava ga osam kompanija – podseća Iso Planić, direktor Politehničke škole. - Osim njega, tu je i smer „tehničar za digitalnu grafiku i internet oblikovanje“, a u dualni model obrazovanja za ovaj profil ušli smo sa kompanijama „IT klastera“. To je bio jedan veliki iskorak u radu naše škole.
Za njim su došli i drugi profili, pre svega „rukovalac građevinskom mehanizacijom“, „operater osnovnih građevinskih radova“ i „tehničar obrade štampe“.
- Naše težnje su da se uvode novi obrazovni profili, da se povezujemo i sarađujemo sa kompanijama i na taj način doprinosimo kako njihovom uspehu, tako i karijernom vođenju naših đaka. U dualnom obrazovanju svi dobijaju - deca kvalitetnije obrazovanje, jer škola nije u mogućnosti da kupi najsavremenije softvere, građevinske mašine, niti da angažuje vrsne stručnjake – ističe direktor. – Đaci koji žele mogu po završetku škole da ostanu u kompanijama, da nastave da rade i usavršavaju se.
Među kompanijama koja sarađuje sa Politehničkom školom je i „Vojput“.
- Drago nam je što možemo deci koja se upišu na smer da pružimo mogućnost da se sretnu sa građevinskim mašinama, da rade na njima i da kada završe školovanje mogu da se zaposle kod nas. To je važno i za njihovo obrazovanje, ali i za formiranje našeg kadra – objašnjava Dejan Savić iz kompanije „Vojput“.