Sezonski poslovi u inostranstvu za srednjoškolce i studente sve traženiji
Svaka turistička sezona podrazumeva otvaranje novih lokala, barova i kafića, kioska, a osim konobara, potrebni i kuvari, šankeri, koktel majstori, prodavci, “palačinka majstori” ili “giros majstori”…
- Ukoliko dolazi iz inostranstva, da bi radio neki od ovih sezonskih poslova svaka osoba mora da ima dozvolu za rad i boravak. Ona se izdaje u obliku plastične kartice koja se pokazuje na uvid licima koja imaju ovlašćenja da je kontrolišu. Dozvola za privremeni boravak i rad se koristi za zapošljavanja stranaca, bilo da je reč o sezonskom poslu ili ugovorenim obavezama – objašnjavaju u jednoj omladinskoj zadruzi.
Zakon o strancima predviđa obavezu da se stranac, budući radnik u Crnoj Gori, u roku od 24 sata od dolaska u zemlju prijavi u opštinsku turističku organizaciju, gde prijavljuje boravak i plaća turističku taksu od 1 evra za svaki dan boravka, dok ne dobije dozvolu za boravak i rad. Od predaje dokumentacije do dobijanja dozvole potrebno je otprilike od 7 do 14 dana, te je najbolje odmah uplatiti i toliku boravišnu taksu. Nju plaća stranac a ne poslodavac. Veoma je važno da se rok od 24 časa za prijavu ne probije, jer se u tom slučaju prijava boravka radi kod inspektora za strance, što je em komplikovanije, em u nekim slučajevima i nije moguće.
Prijava boravka vrši se na osnovu izjave poslodavca, koji je obezbedio smeštaj i uz prijavu predaje se posedovni list ili ugovor o zakupu nekretnine gde će budući radnik biti smešten.
Za dozvolu za boravak i rad treba da se dostavi dokaz da osoba u matičnoj državi nije pravosnažno osuđenu na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od 6 meseci za krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, dokaz o stečenom nivou obrazovanja i kvalifikacija. U slučaju da radnik planira da radi na poslovima koji podrazumevaju kontakt sa hranom i pićem, što je tokom letnje sezone najčešće, poslodavac je u obavezi da ga uputi na sanitarni pregled i da snosi troškove istoga.
Poslodavac koji namerava da zaposli radnika treba da obezbedi dokaze o sredstvima za izdržavanje, o obezbeđenom smeštaju, o zdravstvenom osiguranju, fotokopiju važeće putne isprave stranca, pisanu ponudu za zapošljavanje stranca na određenom radnom mestu koja sadrži sve bitne elemente iz ugovora o radu, lekarsko uverenje izdato od strane nadležne zdravstvene ustanove u Crnoj Gori, dokaz o registraciji pravnog ili fizičkog lica sa sedištem u Crnoj Gori i dokaz o uplaćenim taksama za izdavanje dozvole.
Slična procedura je i u Hrvatskoj, a zahtev za dozvolu za rad oni koji nemaju hrvatsko državljanstvo mogu da podnesu i onlajn, putem aplikacije “Burza rada” Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske. Naši sugrađani koji imaju dvojno državljanstvo do posla dolaze mnogo jednostavnije.