Simboličnom šetnjom obeležen Nacionalni dan borbe protiv raka dojke
Iz Udruženja "Jedna uz drugu" navode da je cilj ovakvih akcija da se pruži podrška obolelim i lečenim ženama, potom da se prenese poruka široj javnosti da ova bolest ne sme biti "tabu tema", kao i da se skrene pažnja na prevenciju.
- Ako pogledamo statistiku ona je poražavajuća, sve je više obolelih, bolest se kod većine otkriva u uznapredovaloj fazi, zato je i smrtnost velika. Naša misija je da radimo na preventivi jer ako se bolest otkrije u ranoj fazi u preko 90 posto slučajeva je izlečiva, nakon čega se žene vraćaju svojim životima, porodici i zajednici - navodi Milica Pećerić, predsednica Udruženja "Jedna uz drugu".
Kako kažu iz ovog udruženja žene, najčešće iz straha, odbijaju da prihvate da ova bolest može i njima da se dogodi, a upravo takav stav često košta života.
- Akcije poput današnje skreću pažnju na to da se mora voditi računa o sopstvenom zdravlju i ako bar jedna žena nakon ovakve akcije ode na pregled i pobrine se za svoje zdravlje, pa poštedi porodicu traume od gubitka majke, ćerke, sestre, mi smo zadovoljni.
Udruženje "Jedna uz drugu" funkcioniše godinu dana, a članstvo je u odnosu na prošlu godinu udvostručeno. Žene ne moraju da se pojavljuju lično ukoliko to ne žele, već je dovoljno da se priključe viber grupi kako bi dobile podršku i neophodne informacije.
- Veliki je šok kada se žena suoči sa tom dijagnozom i prvo se nameće pitanje šta i kako dalje. Javljaju se i brojne tegobe, prvo fizičke, a potom i psihičke, mi ženama pružamo podršku da to prebrode i dajemo im sve potrebne informacije. Mi smo zajednica obolelih i lečenih od karcinoma dojke, tako da ih apsolutno razumemo.