Sindikat: Iza nas je teška godina, pregovori oko zarada se nastavljaju
Inflacija i energetska kriza poremetile su uzlaznu putanju kojom su se kretale zarade, navode iz Saveza samostalnih sindikata Subotice i dodaju da pregovori po preduzećima oko povećanja plata još uvek traju.
- Još uvek razgovaramo oko toga koje su mogućnosti za povećanje zarada i šta je realno - objašnjava Ištvan Huđi, predsednik SSSS - Potrebno je analizirati zašto mi kao Subotica dosta zaostajemo za republičkim prosekom pa da se sagleda situacija i da se vidi šta bi se tu moglo popraviti.
Povećanje zarada neophodno je i u zdravstvu kako bi se sprečio još veći odliv lekara i medicinskog osoblja.
- Mi imamo problem jer se u velikoj meri školuje kadar i medicinske sestre sa visokim školama i fakultetima nisu prepoznate u ovom sistemu. Dakle, država školuje visoki kadar, ali nije prepoznat u sistematizaciji radnih mesta. Tako da materijalni položaj zaposlenih mora da se menja kako bi se sprečio odliv zdravstvenih radnika - izjavio je Nikola Pavković predsednik SSS SBO za zdravstvo.
Sa povećanjem minimalca, plate radnika u oblasti kulture sve su bliže minimalnoj zaradi.
- Na primer, zaposleni u računovodstvu će biti skoro na minimalcu i sad će veliki broj ljudi u kulturi primati gotovo minimalnu zaradu. To jeste problem, ali nažalost na to ne može da utiče ni direktor ustanove kulture ni osnivač - objasnio je Milan Vejnović predsednik Pokrajinskog odbora za kulturu.
U Slobodnoj zoni kompanije se takmiče u zaradama, na taj način pokušavaju da spreče odlazak kvalitetnih radnika u inostranstvo. Uz zarade, uslovi rada su od presudnog značaja.
- Radnicima je važno da imaju dobre uslove rada, da imaju visok stepen zaštite na radu, klimatizovane prostorije, da nema promaje u halama i drugo. To je trenutno mnogo važnije radnicima - zapaža Saša Antunović, predsednik metalaca Grada Subotice - Konkurencija između firmi postoji i mora da postoji, jer svako želi da ima što kvalitetniju radnu snagu.