Situacija sa migrantima u Subotici pod kontrolom

Po rečima Nenada Ivaniševića, dražvnog sekeratara u Ministarstvu rada, Subotica je problem migrantske krize rešila na zadovoljavajući način, a razgovori su se vodili oko rešavanja problema na prostoru stare ciglane, kako bi objekat koji se tamo nalazi što pre profunkcionisao.
- Tražimo način da kako bi se u gradu napravila tačka za pomoć, to nije prihvatni centar već privremeno mesto gde bi ljudima bila pružena lekarska pomoć i humanitarna pomoć – predočio je Ivanišević. - Dogovor je da se iduće nedelje ponovo sretnemo, da Suboticu poseti i predstavnik UNICEF-a i utvrdi koje su neophodne mere pomoći deci migrantima i da relevantni faktori grada naprave listu potreba i stalnih troškova koje imaju, kako bi Vlada, uz pomoć donatora, što pre pomogla.
Po njegovim rečima, dnevno od 1.000 do 1.500 migranata uđe u našu zemlju, a ova situacija državu dnevno košta od 15 do 20 hiljada evra.
- Vlada završava Akcioni plan za migracije koji bi trebao da odredi naše dalje aktivnosti, a urgentne tačke u ovom momentu su Preševo, Kanjiža, Subotica i Beograd – dodao je Ivanišević. - Na osnovnu javnih radova Nacionalna služba za zapošljavanje angažovala je oko stotinu ljudi koji će raditi u ovim mestima, a međunarodni donatori će rešiti pitanje lekara i medicinske pomoći. Mi ne želimo nasilno da odvodimo ljude u centre za azil, mi ih upućujemo tamo ali nećemo nekim nasilnim metodama da ih dislociramo sa mesta na kojima borave, već da pomognemo.
Migranti svakodnevno u Suboticu stižu vozovima i autobusima
Gradonačelnik Jene Maglai izrazio je zadovoljstvo što Subotica nije sama u ovom problemu, već može da računa na podršku državnih organa.
- Drago mi je da Vlada stoji uz naš grad u smislu pomoći i podrške, Subotica se sama snalazila i izlazila na kraj sa ovom problematikom, ali smo videli da situacija može biti mnogo problematičnija u narednom periodu i da država može da pomogne u snošenju nekih troškova – izjavio je Maglai.
Gradska Radna grupa za migracije je za sada uspela da ispuni svoja dva osnovna cilja, da spreči humanitarnu katastrofu i održi bezbednosnu situaciju u gradu.
- Uvek napominjem da se Subotica sa ovim problemom ne sreće prvi put, a sve ono što smo radili u prethodnom periodu, nije samo pomoć migrantima nego svim našim građanima, jer se trudimo da svakodnevni život u gradu bude u uobičajenim i stabilnim okvirima – dodao je Milimir Vujadinović, u ime Radne grupe. - Potrebe grada u materijalno-tehničkim sredstvima predali smo predstavnicima Vlade Srbije i drago nam je što možemo da računamo na njihovu pomoć.
Povezana vest
