Skoro više razvedenih nego sklopljenih brakova u 2017. godini
Kako Porodični zakon poznaje dva načina za razvod braka, supružnici mogu da se razvedu po tužbi ili po sporazumnom predlogu. Daniel Kovač, portparol Osnovnog suda u Subotici, kaže da se brakovi češće razvode na osnovu tužbe jednog od supružnika, s obzirom na to da je prethodne godine po tužbi okončano 362 postupka, a po sporazumnom predlogu skoro dvostruko manje, odnosno 197 brakova.
- Gotovo svake godine se nešto veći broj brakova razvede po tužbi, što je i potpuno logično kada su u pitanju brakorazvodne parnice. Tako je i za tekuću 2018. godinu, u kojoj je, zaključno sa današnjim danom, pokrenuto ukupno 168 postupaka, od čega 102 po tužni, a ostalih 66 po sporazumnom predlogu - objašnjava Kovač.
Prema njegovim rečima, sporazumni predlog za razvod braka podrazumeva da supružnici imaju pravo na razvod braka ukoliko zaključe pismeni sporazum o razvodu, koji mora da sadrži sporazum o deobi zajedničke imovine i vršenju roditeljskog prava, odnosno kojem roditelju će pripasti maloletno dete i koliki će iznos roditelj plaćati za izdržavanje deteta. Ukoliko se brak razvodi po tužbi, supružnici imaju pravo na razvod kada su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili kada se objektivno ne može ostvariti zajednica života supružnika.
- To su najčešći razlozi i sud se samo ovim kriterijumima bavi, odnosno ne ulazi u dalje produbljivanje odnosa, ne upušta se razloge za razvod braka niti utvrđuje krivicu supružnika, pošto se po novom Porodičnom zakonu krivica više ne utvrđuje. Kada su u pitanju svi postupci za razvod braka, oni su hitni i uživaju prioritet u odnosu na druge postupke pred radom suda - ističe naš sagovornik, dodajući da se u Osnovnom sudu građanima svakog petka, u periodu od 8 do 12 časova, pruža besplatna pravna pomoć u pisanju tužbi ili sporazumnih predloga za razvod braka, kao i izmena odluke o izdržavanju dece.
Prema podacima Matične službe Grada Subotice, tokom 2017. godine u našem gradu je sklopljeno ukupno 619 brakova. Razlikom između sklopljenih i razvedenih brakova, dobija se broj od sve 60 brakova u korist venčanih. Zbog čega je došlo do gotovo izjednačavanja broja venčanih i razvedenih, psiholog Boris Telečki objašnjava prevelikim očekivanjima koja se postavljaju pred savremenu porodicu i niskom svešću o važnosti braka.
- S obzirom na to da živimo u društvu u kojem najčešće jedan posao nije dovoljan, ljudi su previše angažovani, a oni koji nisu, pod stalnim su stresom, u strahu i grču od toga da obezbede materijalnu osnovu za porodicu. Tako se u drugi plan potiskuju suštinske stvari za jednu porodicu, kao što su međusobna briga, briga o deci, razumevanje i empatija, jer njihovo urušavanje dovodi do udaljavanja, smanjenja bliskosti i otuđivanja supružnika. Takođe, prosečan bračni par nema svest o tome koliko je brak dinamična zajednica i koliko treba da se radi na održavanju odnosa, naročito nakon prolaska faze zaljubljivanja - naglašava psiholog.
Održavanje zdravog i kvalitetnog bračnog odnosa moguće je kroz bračno savetovanje, terapiju ili lične radove pojedinaca, međutim, kako navodi Telečki, naša država nema razvijenu politiku mentalnog zdravlja, niti se u dovoljnoj meri brine o mentalnom stanju nacije.
- Iako bi trebalo da bude, to nije prioritet u našoj državi, zbog čega nemamo mnogo dostupnih bračnih savetovališta, osim u većim centrima. Takođe, ima nešto i u toj kolektivnoj svesti o braku, gde je prosečan čovek pod uticajem masovnih medija, koji neretko plasiraju nerealnu i romantčinu sliku o ljubavi, partnerskim odnosima i braku, što je sigurno jedan od faktora koji usmerava ljude na pogrešnu stranu, tako da nemaju realnu sliku o tome šta sve brak predstavlja i podrazumeva - zaključuje Telečki.