Slučaj "Sever": Veštak potvrdio da su radnici u pravu
Do sada je oko 200 radnika već izgubilo spor i po tom osnovu sud im je naložio isplatu svih sudskih troškova, koji u pojedinim slučajevima dostižu i više od hiljadu evra.
Glavni problem je inače bio u tumačenju završetka procesa privatizacije firme Sever, jer se prema tumačenju pravnika te firme i Apelacionog, nekih drugih sudskih instanci, taj datum poklapao sa danom registracije firme, 40 nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora, odnosno da je to 9. februar 2005. godine, te da je svaki zahtev za nadoknadu plata podnet sudu nakon završetka tog roka u stvari zastareo. Radnici su pak tvrdili da se privatizacija ne završava sve dok se ne realizuje kupoprodajni ugovor.
Sudski veštak osnovnog suda u Subotici je na poslednjem ročištu nakon svega potvrdio stav radnika, ocenivši da se datumom završetka privatizacije može smatrati samo datum izvršenja investicionog ugovora, koji je bio sastavni deo kupoprodajnog ugovora, a to je 15. jul 2010. godine.
Upravo je pogrešno tumačenje zastare predmeta mnoge bivše radnike dovelo u tešku materijalnu situaciju, najpre zbog gubitka posla, a zatim i zbog visokih sudskih troškova, koji su za mnoge bili neisplativi.
U Udruženju građana "Solidarnost", koje zastupa ove radnike, navode da je to dovelo i do nekih pojedinačnih tragedija, te da je čitav proces traženja pravde preskupo koštao nekoliko stotina radnika Severa. Nakon procene veštaka, očekuje se da ipak odluka suda bude drugačija, a u Solidarnosti poručuju da će, ukoliko se sud ponovo ogreši o radnička prava, pravdu nastaviti da traže i na Ustavnom, ali i pred međunarodnim sudovima.