Socijalno-ekonomski savet dobio pomoć Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam
Sredstva u ukupnom iznosu od 2,5 miliona dinara, namenjena su za redovan rad lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, njihove programe razvoja i delovanja, odnosno za tekuće poslovanje, kapitalne troškove i podršku u radnom angažovanju koordinatora, odnosno sekretara saveta, uz stvaranje uslova za radovan rad.
- Rad Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta i saveta u lokalnim samoupravama, Pokrajinska vlada, odnosno Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, podržavaju sa ukupno oko 12 miliona dinara na godišnjem nivou, sa ciljem da se što efikasnije podrži socijalni dijalog – poručio je Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam. - Važno je da pozovemo predstavnike lokalnih samouprava koje nisu osnovale socijalno-ekonomske savete na teritoriji Vojvodine da to i učine. Spremni smo da im pomognemo i finansijski i iskustvom, da ih uputimo i na lokalne samouprave gde saveti dobro posluju, jer je to radno telo mesto na kom zajednički mogu delovati poslodavci, sindikati i svi zainteresovani učesnici u privrednom životu. Dijalog nema alternativu, a sami socijalno-ekonomski savetu jesu institucionalni način rešavanja problema zaposlenih, poslodavaca i sindikata.
Uz Suboticu, sredstva su dobili socijalno-ekonomski saveti u Staroj Pazovi, Pančevu, Zrenjaninu, Rumi, Bačkoj Palanci, Inđiji, Vrbasu i Kikindi.
- Rezultat svih inicijativa jeste poboljšanje položaja radnika, to jeste politika i Pokrajinske vlade i Sekretarijata za privredu. Socijalno-ekonomski saveti imaju za cilj da se prava radnika bolje poštuju i da zajedno na jednom mestu mogu da razgovaraju predstavnici lokalnih samouprava, sindikata i poslodavaca. Nastavićemo razgovore o osnivanju novih saveta, jer je to način da se poboljša celokupna privredna klima na teritoriji Vojvodine – poručuje Ivanišević. - Ovom podrškom u jedinicama lokalne samouprave, a kroz rad socijalno-ekonomskih saveta, uspostavlja se i ostvaruje delotvoran i kontinuiran socijalni dijalog po pitanjima iz nadležnosti lokalne samouprave, od interesa kako za zaposlene, tako i za i poslodavce.
Socijalno-ekonomski savet Subotice postoji više od 15 godina, a ovo je drugi put da je dobio pokrajinsku podršku, ovaj put u iznosu od 376 hiljada dinara.
- Sredstva će biti utrošena, kako za organizovanje različitih radionica i tribina, tako i za opremanje prostora u kojem mi radimo i obavljamo našu delatnost – kaže Ilija Đukanović, član Gradskog veća Subotice zadužen za socijalna pitanja. – U prethodnom periodu organizovali smo radionice na temu dualnog obrazovanja, gde su uključeni i privreda i lokalna samouprava, sindikati… Prepoznati smo kao jedna od lokalnih samouprava gde dualno obrazovanje jako dobro funkcioniše. Organizovali smo i tribinu na temu migracije mladih, jer je Subotica pogranični grad, postoji velika fluktulacija radne snage. Sa takvim aktivnostima ćemo nastaviti i ubuduće.