Stanje ljudskih prava zadovoljavajuće
Ovo je ocenio direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović na seminaru posvećenom efikasnoj antidiskriminacionoj politici u Srbiji koji je danas održan u Subotici.
Predstavnici Kancelarije za ljudska i manjinska prava na seminaru su razgovarali sa predstavnicima Nacionalnih saveta Nacionalnih manjina i predstavnicima civilnog sektora o strategiji borbe protiv diskriminacije i unapređenju položaja nacionalnih manjina, kao i LGBT osoba.
Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina treba izmeniti jer je ovakvim izborom njihovih članova marginalizovan uticaja civilnog sektora, dok “manjine unutar manjina” tek treba da dobiju svoju reprezentativnost u njima, smatra Dušan Janjić iz Foruma etničke odnose.
On smatra da su nacionalni saveti manjina zamišljeni kao telo autonomije nacionalnih zajednica, a da su izbori za njihov sastav trebali da obezbede da čitava zajednica bude u njima zastupljena, a ne samo političke stranke.
On je ocenio da Srbija treba da “snimi stanje” i izvrši obavezu prema Evropskoj komisiji, a to je izmena zakona o izboru Nacionalnih saveta čime bi se razbilo “potiskivanje manjine unutar manjine”.
Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović kao prevashodni zadatak kancelarije istakao je zadržavanje postojećeg nivoa zaštite ljudskih i manjinskih prava i njegovog unapređivanja “gde god je to moguće”. On je dodao da treba raditi na povećanju nivoa tolerancije prema manjinama i smanjenju nasilja kao vida i sredstva rešavanja konflikata, što je po njegovim rečima jedan od prioriteta kancelarije na čijem je čelu.
Seminar posvećen efikasnoj antidiskriminacionoj politici u Srbiji koji je danas održan u Subotici jedan je od 11 ovakvih seminara koji je Kancelarija za ljudska i manjinska prava organizovala širom Srbije u poslednjih pet meseci.
Kako je rečeno, seminari se organizuju jer je doneta odluka da je Srbiji, pored zakonskih i ustavnih okvira koji zabranjuju svaki vid diskriminacije, potrebna i anti-diskriminaciona strategija za period od 2013. do 2018. godine, koju će pratiti odgovarajući akcioni plan koji će Vladi Srbije biti podnet u drugom kvartalu ove godine.
Ti dokumenti treba da definišu realne ciljeve i instrumente praćenja njihovog ostvarenja do 2018. godine.