Štapićima za uši i maskama nije mesto u kanalizacionoj mreži

Kako objašnjava Edita Trungel Mešter, koja rukovodi Sektorom za prečišćavanje otpadnih voda, uprkos tome što radnici JKP „Vodovod i kanalizacija“ više puta u toku dana sa rešetki fizički skidaju sve ono što građani bace u kanalizacionu mrežu, deo toga prolazi, ulazi u sistem i stvara brojne probleme, poput kvarova na finoj opremi.
- Dolazi do zagušenja u sistemu. Na našem uređaju ima oko 100 mešača, mešalica i miksera na kojima se ove materije namotavaju na pokretnim delovima, na osovini, na pužnim transporterima, na pumpama - nabraja Trungel Mešter, dodajući da su neretko primorani da zaustave segmente sistema kako bi fizički očistili opremu i zamenili pokvarene delove. - Čistimo pomoću nekih alata i ručno, vraćamo u prvobitno stanje i eventualno zamenimo delove koji su istrošeni ili polomljeni. Ponekad smo primorani da zaustavimo segmente uređaja kako bi ga očistili od nanosa.
Kako bi prečistač radio bez poteškoća, nadležni apeluju na građane da ništa osim toalet papira ne bacaju u WC šolje i slivnike, već da štapiće za uši i druga higijenska sredstva odlože u komunalni otpad, gde im je i mesto.
- Apelujem na građane i sve korisnike naših usluga da te materije odlažu u kese kao komunalno, kućno smeće, da ne bi dospeli u kanalizaciju - poručuje Trungel Mešter.
Iz JKP „Vodovod i kanalizacija“ podsećaju da je prečistač namenjen isključivo za prečišćavanje komunalnih voda i da neorganske materije ne može da preradi.