Stareška pijaca na Buvljaku

Malo ko od kupaca, ali i trgovaca, zna da je Buvljak i nastao na temeljima "stareške pijace". Nekada su na vašarištu u Malom Bajmoku, nedaleko od stočne pijace, ljudi prodavali stare stvari koje im više nisu bile potrebne. Sredinom minuog veka, "stareška pijaca" dobila je nadimak "najlon" jer su se na njoj prodavale veoma popularne najlon košulje i mantili. Vremenom se ipak ustalilo ime "Buvlja pijaca", ali kako je na nju počela da pristiže švercovana roba, nova a veoma jeftina, poreklom iz Italije, Poljske ili Rumunije, suština naziva počela je da se gubi.
Danas, na velikoj robnoj pijaci "Mali Bajmok", uspomenu na "starešku pijacu" čuva deo pored četvrte hale, na kome se prodaje sve i svašta - odeća, stari satovi, alat, kristalno i porcelansko posuđe, obuća, knjige, doljinski upravljači, audio kasete... A cene od 10 do 1000 dinara.
- Danas imamo popust na mađarske naslove, oni su 50 dinara, ostalo je 100 dinara pa naviše - kaže nam prodavac starih knjiga.
Nedaleko od njega prodavačica Zarija nudi majice za 200 dinara, a ako "hoćeš više dobiješ i popust".
- Ovakve ni u butiku nemaš, samo kopaj da pronađeš šta ti treba - ubeđuje kupce.
Dok su sa kupcima pričljivi, malo ko želi da priča zašto je ovde. Većina samo odmahuje rukom, odsečno dodajući "šta misliš zašto, muka nas naterala".
- Treba kod kuće prehraniti šest gladnih usta, eto zašto! Donose mi komšije da prodam i ono što njima ne treba, uvek neko naiđe - kaže prodavačica dodajći da vikendom zaradi oko 3-4 hiljade dinara. - Ostalim danima mnogo manje, nekad i ništa. Ali nešto moraš da radiš.
Opšta besparica mnoge naše sugrađane, ali i komšije iz Mađarske, dovela je na "starešku pijacu". Strpljivo prebiraju odeću, traže ono što mogu da poprave i iskoriste. Nisu retki ni oni koji na pijaci traže retke i antikvitetne stvari, o čijoj vrednosti oni koji ih prodaju ne znaju baš mnogo, te se mogu kupiti izuzetno povoljno.
- Imamo redovne kupce starih slika, značaka, satova, knjiga... Da vidite kako su srećni kada pronađu nešto što im se dopada, a onda, pod obavezno, počne cenjkanje. Uporni su da spuste cenu, iako znaju da vredi i deset puta više, ali ne odustaju. To je pravi vašarski, pijačni duh - smejući se kaže trgovac starim značkama, novčanicama, kovanicama...