Stari zanati se i dalje cene
U porodičnoj tradiciji naše sugrađanke Erike Režanji, neguje se i ceni ručni rad, te se u želi da sledi primer majke i tetke, koje se celoga života bave rukotvorinama, školovala za proizvođača gotove konfekcije i bavila šivenjem i vezom. Ipak, kako je u struci radila kratko, odlučila je da unapredi svoje znanje i prijavi se za obuku vez-zlatovez, tehniku koja ju je oduvek privlačila.
- Celokupno iskustvo je bilo pozitivno, obuka je bila vrlo korisna, mislim da je bilo vrhunski organizovano i da smo imali predavače koji su stvarno majstori svog zanata - priča Erika. - Do sada sam malo radila u svojoj struci, većinom neprijavljena zbog čega imam vrlo malo staža, ali bih sada volela i bilo bi lepo kad bih mogla nešto samostalno da pokrenem.
Osim Erike, još 16 nezaposlenih žena uspešno je završilo obuku za stare zanate, koju je subotička Filijala Nacionalne službe za zapošljavanje organizovala u periodu od 5. novembra do 14. decembra prošle godine. Reč je o tri stara zanata koji se ubrajaju u deficitarne u Srbiji, a to su ručno tkanje, koje je uspešno završilo sedam žena, izrada čipke koju je savladalo pet žena, a isto toliko ih je završilo i obuku za vez-zlatovez.
- Tokom 150 časova, odnosno 19 dana teorijskog dela obuke, i 60 časova, odnosno 10 dana praktičnog dela obuke, naše polaznice su uspešno savladale tehnike i veštine ovih zanata, zbog toga smo im danas svečano uručili sertifikate i poželeli uspeh u pronalaženju daljeg zaposlenja ili otpočinjanja sopstevnog biznisa - rekla je Milena Kosović, organizatorka obrazovanja odraslih u subotičkoj Filijali Nacionalne službe za zapošljavanje.
Izvođač obuke bilo je Udruženje etno mreže iz Beograda, a obuka se realizovala na Otvorenom univerzitetu u Subotici.