Stezanje kaiša
Ekonomisti predviđaju da će svetska kriza potrajati još dugo, da nas neće zaobići njen vrhunac dok građani pamte i gore dane – od pre 15 godina.
Subotički Music Shop u poslednje vreme je primoran da zbog uvećanih faktura, usled svakodnevnog rasta vrednosti evra, smanjuje marže na pojedne proizvode kako ne bi značajnije podigli cene. I pored toga prodaja opada, i to uglavnom skupljih tehničkih aparata kao što su LCD televizori.
Posle velikog talasa poskupljenja poslednjih meseci, građanima se, međutim, posle svakog ulaska u prodavnicu, čini da izdvajaju znatno više novca nego lane u ovom periodu. Najveće oscilacije za poslednjih godinu dana zabeležene su kod osnovnih životnih namirnica. Veća su izdvajanja za hranu, što pokazuje da je gotovo sve u prodavnicama poskupelo.
Ekonomisti upozoravaju da ovde nije kraj. Kurs evra će imati i dalje tendenciju porasta. Ukoliko svetska kriza eskalira i kod nas, što nije isključeno, našoj privredi će biti potrebno 2 do 3 milijarde evra da bi sa tom krizom mogli da se nose. Stoga svima preporučuju – štednju.
I pre svetske krize, naši građani su sa oko 3.000 evra godišnje kupovne moći bili pri dnu evrospke potrošačke liste. Prosečna plata u Subotici je i dalje manja od prosečne potrošačke korpe, i to za 2.000 dinara.
Pad prodaje pojedinih prozvoda pokazuju da što su cene veće – to će i prosečni naš sugrađanin duže biti ograničen na minimalnu potrošačku korpu od 21.265 dinara.