Stručnjaci upozoravaju na povećanu opasnost od trihinele
Trihineloza nastaje konzumiranjem sirovog ili nedovoljno termički obrađenog uglavnom svinjskog mesa, koje sadrži žive larve parazita trihinele. Posebno opasno, prema rečima lekara, je dimljeno meso, jer temperature koje se primenjuju pri dimljenju ne uništavaju uzročnika trihinele.
- Svake godine na teritoriji Vojvodine registruje se pedesetak slučajeva što deluje malo, a na područuju Evropske unije, gde živi 500 miliona stanovnika registruje se ukupno oko 150 slučajeva, što pokazuje da se ovo oboljenje javlja nekih 90 puta više na teritoriji Vojvodine u odnosu na ostale delove našeg kontinenta. Ovo zarazno oboljenje nije bezazleno, moguće su ozbiljne komplikacije kao što su zapaljenje mišića srca ili zapaljenje mozga, kao i nastanak tromboembolija, pa dolazi i do smtrnog ishoda. U prvoj fazi bolesti javlja se proliv što nije specifično pa se osobe ni ne javljaju za lekarsku pomoć, nakon dve do osam nedelja nastaje druga faza bolesti javljaju se jaki bolovi u celom telu, nadutost lica i visoka temperatura. Oboljenje nekada ostaje neprepoznato jer se često poklapa sa sezonom gripa. Često tek u najtežim slučajevima, kada se paijent nađe na odeljenju kardiologije, jer je miokard zahvaćen dolazi do postavljanja dijagnoze a pacijent se prebacuje na infektivno odeljenje. Na ovaj način dolazimo do realne slike o broju obolelih, koji je daleko veći od broja pojedinačnih javljanja – upozorava dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje.
Bolest je moguće potpuno eliminisati sa vrlo jednostavnom preventivnom merom -kontrolom mesa kod veterinara.
- Neophodno je doneti meso domaće i divlje svinje, jer su to životnje koje najlakše mogu da obole. Na pregled se nosi sveže meso, deo dijafragme, to je mišić koji pregrađuje grudnu od trbušne šupljine. Rezultati se dobijaju za najkasnije sat vremena telefonom, a analiza staje 400 dinara - kažu u Veterinarskoj stanici „Veterinar“.
Poslednji slučajevi trihineloze u Severnobačkom okrugu zabeleženi su 2013. godine, kada je registrovana manja porodična epidemija. Veća epidemija zabeležena je krajem 2005. godine u Malom Iđošu, kada je od trihineloze obolelo čak 70 lica, a bio je i jedan smrtni ishod.