Studenti VTŠ napravili sajt za klub „Zvuci srca Subotica“

Za mlade akademce, sudente treće godine inžinjerskog menadžmenta, izrada sajta bila je više od obične stručne prakse, već su se upoznali sa socijalnim preduzetništvom i izazovima sa kojim se svakodnevno susreću osobe sa invaliditetom.
- Dolazim u klub „Zvuci srca“ i videla sam šta nedostaje da bi zajednica bila vidljivija, kako njihovi problemi tako i njihove veštine. Iako imaju smetnje u razvoju, mladi vrlo dobro barataju telefonima i informacionim tehnilogijama, i tako se rodila ideja da napravimo model socijalnog preduzetništva – objašnjava profestorka Verica Bulović. – Inače, na težnje našeg fakulteta je da sva znanja koja studenti steknu budu primeljiva u praksi, tako da sam studentima predložila da u okviru prakse izrade sajt za ovo udruženje. Oni ne samo da su prihvatili, već su i kupili domen i izradili veb sajt sa jednostavnom funkcionalnošću ali koji sadrži sve ono što ovo udruženje radi i stvara. Ideju je podržao i direktor i kolegijum VTŠ, koja je donirala opremu.
Tako su svoje mesto na sajtu dobile i slike koje oni stvaraju a koje se nalaze na majicama, šoljama, cegerima... Kako je sajt povezan sa društvenim mrežama, njihova dela će moći mnogi da vide i da kupe, čime pomažu funkcionisanje kluba.
- Studenti su uživali u druženju sa članovima ovog udruženja i uverili se koliko talenata imaju osobe sa smetnjama u razvoju. Zaista sam ponosna na njih, kako na njihovo znanje, tako i za razumevanje i empatičnost koju su pokazali – dodaje Verica. – Deca sa smetnjama u razvoju poseduju mnog veština, naročito dobro barataju telefonima i informacionim tehnologijama, zbog toga nam je krajnji cilj da održimo radionicu u saranji sa IT firmama i da ovaj sistem bude samoodrživ.
Udruženju „Zvuci srca Subotica“ ovaj gest itekako znači za sam rad i prezentaciju njihovih proizvoda, ali i kao pružena ruka podrške i znak da u ovoj borbi nisu sami.
- Zaista je bio sjajno družiti se sa Milicom i Damjanom, divnim mladim ljudima koji su svoje vreme posvetili nama, našim problemima, željama, snovima... Pokazali su kako inkluzija izgleda na delu i hvala im od srca – isitiče Suzana Skenderović, inicijator otvaranja kluba u kome sada radi šest osoba sa invaliditetom. – Sa druge strane, internet prezentacija nam je dragocena jer je na njoj sve ono što se nudi u klubu, tako da posetioci sajta mogu da naruče ono što im se sviđa po preporučenim cenama i tako daju svoj doprinos našem klubu.