Komentara: 7
Pregleda: 2763

Subotica bez značajnog porasta korisnika socijalne pomoći

22.04.2021. u 12:15h
Izvor: Subotica.com
Uprkos pandemiji virusa kovid-19, u Subotici nije došlo do značajnog porasta korisnika novčane socijalne pomoći. Bar tako pokazuju podaci Centra za socijalni rad, na čijoj evidenciji je u januaru ove godine 1.467 porodica primalo novčanu socijalnu pomoć, dok je u decembru 2020. godine ovu vrstu pomoći koristilo 1.439 porodica. Poređenja radi, u decembru 2019. godine novčanu socijalnu pomoć primala je 1.691 porodica u Subotici.
Subotica bez značajnog porasta korisnika socijalne pomoći

Kako objašnjavaju iz Centra za socijalni rad, broj porodica koje primaju novčanu socijalnu pomoć u Subotici ne pokazuje značajna odstupanja poslednjih godina, ali da on oscilira tokom godine, jer je uslovljen vremenskim trajanjem ovog prava.

- U zavisnosti od broja radno sposobnih članova porodice, razlikujemo novčanu socijalnu pomoć u neograničenom i ograničenom trajanju. U neograničenom trajanju novčanu socijalnu pomoć dobijaju porodice bez radno sposobnih članova, odnosno porodice u kojoj je većina članova nesposobna za rad, a preispitivanje ovog prava vrši se svake godine tokom maja. Pravo na novčanu socijalnu pomoć u ograničenom trajanju prestaje nakon 9 meseci - navode iz Centra za socijalni rad, dodajući da su u našem gradu najbrojniji korisnici socijalne pomoći u ograničenom trajanju.

Ipak, to što ove godine nije došlo do značajnog porasta broja korisnika, ne znači da veliki broj porodica nema poteškoća da od svojih primanja obezbedi egzistenciju, a jedan od razloga zbog kojih ne mogu da ostvare pravo na novčanu socijalnu pomoć i tako postanu vidljivi u evidenciji, jeste niz uslova koje moraju da ispune da bi postali korisnici.

- Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici koja svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruje prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog Zakonom o socijalnoj zaštiti, a konkretni uslovi za ostvarivanje prava su predviđeni odredbama od člana 81 do člana 91 - navode iz Centra za socijalni rad, objašnjavajući da postoje opšti i posebni uslovi za ostvarivanje ovog prava. - Pripadajući iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca, odnosno porodicu, takođe se utvrđuje navedenim zakonom. Naime, osnovica za utvrđivanje visine novčane socijalne pomoći usklađuje se sa indeksom potpošačkih cena u prethodnih šest meseci, na osnovu statističkih podataka, dva puta godišnje, odnosno 1. aprila i 1. oktobra. Nominalne iznose novčane socijalne pomoći, zaokružene u dinarima, utvrđuje ministar nadležan za poslove socijalne zaštite, a iznos novčane socijalne pomoći određuje se prema skali, koja je za pojedinca, odnosno nosioca prava u porodici u visini osnovice 1, za svaku narednu odraslu osobu u porodici je od visine osnovice 0,5 a za dete do 18 godina je od visine osnovice 0,3.

Subotica bez značajnog porasta korisnika socijalne pomoćiIz Centra socijalni rad dodaju da postoji i uvećana novčana socijalna pomoć, koja se utvrđuje tako što se pripadajući iznos novčane socijalne pomoći uvećava za 20 odsto, a pravo na nju imaju pojedinci koji su nesposobni za rad, odnosno porodice čiji su svi članovi nesposobni za rad i jednoroditeljske porodice, koje takođe moraju da ispune niz uslova propisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 3 godine i 11 meseci
Komentara: 7
Pregleda: 2763
Povezane teme

centar za socijalni rad

socijalna pomoć

Komentara
7
Napiši komentar
Čudesni dribling
pre 3 godine i 11 meseci
Odgovori
Najveći dokaz zlatnog doba!
Simo
pre 3 godine i 11 meseci
Pre ce biti da je najcescim korisnicima pomoci stao posao na buvljaku pa su izasli u Nemacku gde se od te pomoci moze pristojno ziveti ceo mesec, a ne 3 dana kao kod nas. Ostali gradjani tesko dobijaju pomoc zbog 300 uslova. Srbija je pre godinu dana imala 220.000 nezaposlenih sto je bila stopa od 7%. Sada kada su najavili novcanu pomoc za nezaposlene broj nezaposlenih skocio je na preko 600.000 pa ce realnija stopa nezaposlenosti biti oko 20%. Igraju se statistikom.
M.T.P.
pre 3 godine i 11 meseci
Odgovori
Zna se za koga je rezervisana socijalna pomoc. Lokalci mogu da dobiju eventualno kutiju hrane. Na godinu dana.
H.Ferenc
pre 3 godine i 11 meseci
Odgovori
Mnogi kojima bi sledovala socijalna pomoć,nisu ni informisani o tome da im sleduje ova vrsta pomoći.
U poslednje vreme centar za socijalni rad je bio zaokupljen da pomogne migrantima,a ne lokalnom stanovništvu.
I bez migranata imamo dosta lokalnih socijalnih slučajeva i baš oni su marginalizovani.
Verujte,ima puno više socijalnih slučajeva,samo centar za socijalni rad ni ne želi da ih registruje,nego raznim izgovorima odbijaju ljude kada im se obrate.
M
pre 3 godine i 11 meseci
Odgovori
Naravno da broj korisnika nije porastao kad odbijaju sve redom. Uporedite broj ljudi koji su se za pomoć prijavili sa brojem onih koji su se prijavljivali prethodnih godina. To će biti verniji pokazatelj situacije.
Slađana Tomić
pre 3 godine i 5 meseci
Odgovori
Došla sam ovde trbuhom za kruhom a dobila veliko ponižavanje od Mađara i "Srba" prodanih duša. Godinu dana rada sve pon10 do 15 dana pa otkaz jer sam iz centralne Srbije,nisam vaša plećkuša i dupelizac,nećete mi pomoći to znam,ali kao svaki građanin ove jadne Srbije imam pravo na materijalnu pomoć dok ne nađem posao i deci bar parče hleba dam a ima ih troje.
Hvala nizašta
Slađana Tomić
pre 3 godine i 5 meseci
A inače sam prodata iz vaše "kolevke" sa 4 godine i 3 meseca
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.