Subotica bez značajnog porasta korisnika socijalne pomoći
Kako objašnjavaju iz Centra za socijalni rad, broj porodica koje primaju novčanu socijalnu pomoć u Subotici ne pokazuje značajna odstupanja poslednjih godina, ali da on oscilira tokom godine, jer je uslovljen vremenskim trajanjem ovog prava.
- U zavisnosti od broja radno sposobnih članova porodice, razlikujemo novčanu socijalnu pomoć u neograničenom i ograničenom trajanju. U neograničenom trajanju novčanu socijalnu pomoć dobijaju porodice bez radno sposobnih članova, odnosno porodice u kojoj je većina članova nesposobna za rad, a preispitivanje ovog prava vrši se svake godine tokom maja. Pravo na novčanu socijalnu pomoć u ograničenom trajanju prestaje nakon 9 meseci - navode iz Centra za socijalni rad, dodajući da su u našem gradu najbrojniji korisnici socijalne pomoći u ograničenom trajanju.
Ipak, to što ove godine nije došlo do značajnog porasta broja korisnika, ne znači da veliki broj porodica nema poteškoća da od svojih primanja obezbedi egzistenciju, a jedan od razloga zbog kojih ne mogu da ostvare pravo na novčanu socijalnu pomoć i tako postanu vidljivi u evidenciji, jeste niz uslova koje moraju da ispune da bi postali korisnici.
- Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici koja svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruje prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog Zakonom o socijalnoj zaštiti, a konkretni uslovi za ostvarivanje prava su predviđeni odredbama od člana 81 do člana 91 - navode iz Centra za socijalni rad, objašnjavajući da postoje opšti i posebni uslovi za ostvarivanje ovog prava. - Pripadajući iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca, odnosno porodicu, takođe se utvrđuje navedenim zakonom. Naime, osnovica za utvrđivanje visine novčane socijalne pomoći usklađuje se sa indeksom potpošačkih cena u prethodnih šest meseci, na osnovu statističkih podataka, dva puta godišnje, odnosno 1. aprila i 1. oktobra. Nominalne iznose novčane socijalne pomoći, zaokružene u dinarima, utvrđuje ministar nadležan za poslove socijalne zaštite, a iznos novčane socijalne pomoći određuje se prema skali, koja je za pojedinca, odnosno nosioca prava u porodici u visini osnovice 1, za svaku narednu odraslu osobu u porodici je od visine osnovice 0,5 a za dete do 18 godina je od visine osnovice 0,3.
Iz Centra socijalni rad dodaju da postoji i uvećana novčana socijalna pomoć, koja se utvrđuje tako što se pripadajući iznos novčane socijalne pomoći uvećava za 20 odsto, a pravo na nju imaju pojedinci koji su nesposobni za rad, odnosno porodice čiji su svi članovi nesposobni za rad i jednoroditeljske porodice, koje takođe moraju da ispune niz uslova propisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti.