Subotica nije bučan grad, kažu građani
Subotica više nije bučan grad smatraju anketirani Subotičani. Gradska odluka po kojoj je regulisano radno vreme kafića dovelo je do toga da se građani sve manje žale na glasnu muziku.
Buka u životnoj sredini u Subotici potiče najvećim delom od saobraćaja, dok je muzika iz ugostiteljskih objekata, privreda i građevinarstvo zastupljena u manjoj meri. To je, u najvećoj meri, posledica položaja i kapaciteta glavnih gradskih saobraćajnica. Sastav zagađivača se promenio, tako da se građani manje žale na buku iz kafića, a više na preduzetnike, autopraonice, zatim na operatere za sakupljanje otpada i drugi. Od početka godina podneto je sedam prekršajnih prijava,što je duplo manje u odnosu na prošlu godinu.
Kazne za preduzetnike se kreću od 250.000 do 500.000 dinara, a za pravna lica od 1,5 miliona do 3 miliona dinara. Evropska unija označava buku kao jedan od vodećih ekoloških problema današnjice. Prema podacima EU, oko 40% populacije je izloženo nivou buke većem od 55 dB, što je gornja granica za čisto stambena područja, preko 20% stanovništva je izloženo nivou buke iznad 65 dB, dok je više od 30% evropske populacije izloženo nivou buke preko 55 dB noću, što izaziva ometanje spavanja.