Subotica planira izgradnju stanova za izbeglice

U proteklih nekoliko godina putem Programa regionalnog stambenog zbrinavanja Evropska unija je sa donatorima odobrila 330 miliona evra za rešavanje stambenog pitanja izbeglih, raseljenih lica,imigranata i domicijalnog stanovništva u stanju socijalne potrebe.
Kroz pet krugova programa, do sada je u opštinama širom Srbije uloženo 85 miliona evra, od čega ni cent nije došao u Suboticu.
Članovi Komesarijata za izbeglice mnogo puta su uzaludno kucali na vrata nadležnih službi u Gradskoj upravi, ne bi li u njoj našli partnera za izgradnju stanova, podelu građevinskog materijala ili kupovinu seoskih domaćinstava. Njihove predloge niko nije želeo ni da sasluša.
- Subotica jedna od četiri opštine u Srbiji koja nije prihvatila njihov predlog, da grad bude partner u izgradnji stanova tako što će dati infrastrukturno opremljen teren – objašnjava Milimir Vujadinović, član Gradskog veća za socijalna pitanja. - Posle razgovora sa gradonačelnikom i uz podršku Gradskog veća, odlučili smo da konkurišemo za sredstva u šestom i poslednjem krugu.
Da bi se to desilo, do kraja godine grad treba da dodeli parcelu za izgradnju stanova, kao i da usvoji važne akte, kao što su imenovanje Saveta za migracije i usvajanje Lokalnog akcionog plana za rešavanja ovih problema, koje inače jedino još Subotica nema.
- Plan je u pripremi i nadamo se da će biti usvojen na narednoj sednici Skupštine grada. Dokumenti će u skladu sa našim opredeljenima u budućnosti biti podložni promenama, a otvorićemo ji ednu budžetsku liniju na kojoj ćemo opredeliti sredstva za učestvovanje na ovim programima – dodaje Vujadinović. - Svaka lokalna samouprava učestvuje sa pet ili deset odsto sredstava, u zavisnosti da li pripada razvijenoj ili nerazvijenoj kategoriji optšina. Izgradnja u prvoj fazi predviđa gradnju 32 stambene jedinice, a kasnije još 12, a dok ne prođe javna nabavka koju će sprovoditi Komesarijat za izbeglice. ne možemo znati kolika je vrednost projekta.
U Gradskoj kući očekuju da će se sa realizacijom ovog programa početi prvih meseci naredne godine.
Kako to tvoji preci sve izgradili u Subotici a tebe zaboravili?!
@ruina
Baš ti odgovara nick name.
@Pišta
Išli bi oni i na selo. Koliko znam devedesetih godina je pok.advokat Delić Mirko nudio zemljište upravo između Višnjevca i N.Žednika ali ne dadoše gradske vlasti . Ksenofobija koja i tebe drma je čudo.
Izgradili su fabrike, bolnicu itd. koje su kojekakvi došljaci ( iz Bosne, Beograda, iz Pi..e Ma....ne) uništili, a mene nisu zaboravili samo nisu mogli ni da sanjaju da će se tako nešto jednog dana dogoditi. Sve to što su napravili ostavili su nama na korišćenje dok nisu došli neki drugi...( nemojte me shvatiti pogrešno, među tom bandom koja uništava ima i starosedelaca)
@daa
Nemam ništa protiv da izbeglice dobiju stanove, samo smatram da bi svi trebali da imamo ista prava na pomoć. Posao nisam spominjao uopšte i za tvoju informaciju ja jesam zaposlen. To što imaš 20 godina i posao kojim si zadovoljan je lepo, ali javi mi kako ćeš biti zadovoljan tim poslom kada budeš podstanar i imao decu koju trebaš da hraniš i školuješ.
@Djuraga
I o tvojoj pismenosti bi se dalo raspravljati. Pojam domicil označava mesto stalnog boravka odnosno prebivalište. Prema tome u domicilno stanovništvo spadaju osobe koje imaju trajno boravište, odnosno prebivalište u nekom mestu. Prebivalište je mesto u koje se građanin naseli s namerom da u njemu stalno živi, što znači da je i to domicilno stanovništvo došlo od nekuda samo što su u međuvremenu dobili trajno boravište odnosno prebivalište i izgubili status izbeglice.
Ili je ovde posredi nešto sasvim drugo a ne krajolik - a to je smišljeno i planski izvođenje menjanja etničkog sastava Vojvodine za šta se uostalom zalažu i sami zavičajci koji umesto da se prilagode mentalitetu starosedelaca, baš suprotno, vrlo intenzivno nameću svoj mentalitet, kulturu, ponašanje koje su vamo doneli sa sobom iz svoga zavičaja !!!!