Subotica prednjači u korišćenju solarnih sistema
Domaćin i inicijator susreta austrijske kompanije i privrednika iz našeg grada bio je gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić.
- Predstavnici privrede iz našeg grada dobili su značajne informacije omogućim rešenjima koja obezbeđuju bolju energetsku efikasnost, smanejnje emisije štetnih gasova, korišćenje solarne energije u pojedinačnim objektima ali i većim sistemima – istakao je gradonačelnik Bakić. - Subotica je već uključena u veliki projekat energetske efikasnosti i snabdevanja energijom koji realizujemo u okviru IPA prekogranične saradnje sa Hrvatskom. Projekat je vredan 85 miliona dinara i predviđa postavljanje solarnih panela na devet objekata javne namene i energetsku sanaciju OŠ „Matko Vuković“ i OISŠ „Svetomir Bojanin“. Ovo će podići svest o važnosti zašite životne sredine i potencijale za korišćenje energetske efikasnosti i solarnih elektrana. Naš Gerontološki centar je još ranije ugradio jedan broj solarnih panela te se može reći da Subotica zaista prednjači u uvođenju ove tehnologije u sisteme.
Planovi za izgradnju solarne elektrane još su u povoju, ali investitori poručuju da imaju jasne ciljeve za ulaganje u našem gradu.
- Tek smo u početnim razgovorima, trebaju nam određene dozvole, kao i zakonske procedure koje treba da ispoštujemo. To je investicija od 50 megavata naponskog polja koje bi trebalo na toj lokaciji da se izgradi. U Pančevu, Novom Sadu i drugim gradovima smo već počeli i investicije se kreću od 15 pa do 100 miliona evra, ali umanjuju potrošnju fosilnih goriva do 60 odsto – objasnio je Hrvoje Milošević, predstavnik kompanije „Solid Solar Energy Sistems“. - Po celom svetu gradimo sisteme koji smanjuju emisije ugljen-dioksida, čiste vazduh, umanjuju potrošnju fosilnih goriva. Radimo na projektima u Srbiji za grejanje gradova, korišćenje solarne energije, skupljanje energije leti i korišćenje tokom zimskih dana kada se grejanje koristi u domaćinstvima. Želimo da pomognemo gradu da postane zeleniji, bude zdraviji i ostane za budućnost, da sledećih 20-30 godina korisnici grejanja na obnovljiv izvor energije dobiju stabilnu cenu.
Privrednicima se predstavila i Evropska banka za obnovu i razvoj (ERBD), čijim kreditom se, podsetimo, gradio prečistač otpadnih voda i Fabrika vode.
- Imamo već dobro izgrađen partnerski odnos sa Suboticom, a želimo da proširimo saradnju u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora, pre svega u oblasti daljinskog grejanja, energetske sanacije stambenih zgrada. Sa Ministarstvom energetike i rudarstva imamo formirane programe koji treba da budu veoma efikasni kada su u pitanju energetska sanacija višestambenih zgrada i sistema za obnovljive izvore energije – objašnjava Bojan Bogdanović, menadžer programa za obnovljive izvore u daljinskoj energetici ERBD.