Subotičani i Segedinci (ponovo) protiv krize
Reč je o švercu mesa i mesnih prerađevina koje dovitljivi trgovci iz Subotice donose iz Segedina da bi tu robu prodavali svojim sugrađanima po daleko višim cenama.
Sve više šverca i prodaje "na crno"
Cene mesa, ali i svih drugih vrsta robe, drastično su niže u Mađarskoj nego u Srbiji, pa sve više rastu šverc i prodaja "na crno". - U Evropskoj uniji, pa i u Mađarskoj, proizvođači i trgovci smanjuju cene da bi izašli u susret "dekintiranim" potrošačima. - Srbija, kao i obično, ide mimo sveta, pa zato u nas cene sve više rastu.
Meso je u Evropskoj uniji, pa dakle i u Mađarskoj, jeftinije za više od 40 odsto, a ima i robe koja je s one strane naše granice jevtinija više nego dvostruko.
Ekonomski analitičari kažu da je to posledica globalne krize koja je zahvatila celu planetu, pa i Evropsku uniju. Građani jednostavno nemaju više para da troše kao nekad, pa su proizvođači i trgovci primorani da im se "dodvoravaju" drastičnim smanjenjem cena.
U Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i drugim većim članicama EU se zato već govori o deflaciji. Srbija, pak, ide kao i obično mimo sveta, pa se zato kod nas cene kreću u suprotnom pravcu, iako je problem kupovne (ne)moći i ovde isti kao i u EU.
Bilo kako bilo, disparitet cena je na prostoru od svega 10 kilometara naveo mnoge naše građane da ovih dana žestoko navale na mađarski konzulat u Subotici i traže vize.
"Ture za šverc" oživele "buvljak"
U Subotici, masovne "ture za šverc" ponovo su oživele već gotovo zamrli ovdašnji "buvljak", gde su sada otvorene posebne, veletrgovinske mesare. Slika je ista kao u "normalnim" mesarama, a razlika je - i to kakva! - u cenama.
Pri tom je posebno zanimljivo da je švercovano meso, iako znatno skuplje nego u Mađarskoj, još uvek drastično jeftinije nego u "običnim" subotičkim radnjama.
U to se uverio ovaj novinar, obišavši ovih dana subotički buvljak i mađarski grad Segedin.
Minus osam stepeni, koliko je pre neki dan zabeleženo u Subotici, nije smetalo ni prodavcima ni kupcima - i jedni i drugi su zadovoljno trljali ruke.
Zadovoljni i prodavci i kupci
Prodavci su zadovoljni zato što su dobro zaradili, a ni kupci nisu nezadovoljni jer su dosta uštedeli na nižoj ceni mesa, mesnih prerađevina i konzervi - tunjevine, neskafe, raznih vrsta soka, kompota i povrća pristiglog iz EU preko Mađarske.
Dimljena plećka, koja u subotičkim mesarama staje 520 dinara, u Mađarskoj se prodaje za 340 dinara, a na subotičkom "buvljaku" 400 dinara po kilogramu.
Pečenica je u subotičkim mesarama 900 dinara po kilogramu, u Segedinu 420, a na subotičkom "buvljaku" 560 dinara.
Mađarski kulen je u ovom trenutku najtraženija roba, pa se u našim mesarama prodaje za 880 dinara, dok u Segedinu košta 400 dinara. Kilogram plećke u našim mesarama je 360 dinara, a but oko 500 dinara, a kod suseda 180 i 280 dinara.
Nema zaliha, kupci "otimaju" unapred
Većina trgovaca na "buvljaku" uopšte nema prilike da pravi zalihe, jer im kupci sve "otimaju", unapred naručujući robu koja tek treba da stigne iz Segedina.
U Mađarskoj je česta i promotivna ili akcijske prodaja mesa, što znači po još nižim cenama od uobičajenih. Takva prodaja omogućava trgovcima da zarade, a ni dobavljači ništa ne gube, jer zarade na porezu na dodatnu vrednost, koji im se odbija na granici. Tako, na primer, oni za 400 evra pazara dobiju 40 evra nazad.
Nezadovoljni su samo vlasnici "normalnih" mesara sa kojima smo ovih dana razgovarali - zato što im je, zbog konkurencije "buvljaka", pao promet.
Kriza tera iz mesara na tezge
Vlasnici najvećih subotičkih mesara "Matijević" i "Bata Kole" kažu da kriza tera narod iz mesara na tezge gde je jeftinije.
Zašto je, međutim, meso dvostruko jeftinije u Mađarskoj? Na to pitanje subotički mesari nemaju pravi odgovor, ali tvrde da švercovano meso stiže do nas po nižoj ceni zato što se pri tom krše mnogi propisi, poput pregleda veterinara, na primer!
U to je, međutim, teško poverovati jer se zna koliko su propisi EU strogi u svim domenima poljoprivrede.
Naši mesari brane cenu mesa i tvrdnjom da srpska država ne čini ništa za spas ugroženog stočnog fonda. Njima se, kažu, ne isplati da prodaju jeftinije.