Subotičani predložili ukupno 250 projekata za finansiranje iz budžeta
Apsolutni prioriteti Subotičana, bilo da žive u gradskim ili prigradskim mesnim zajednicama, bili su projekti unapređenja komunalne infrastrukture, odnosno uvođenja vodovoda i kanalizacije, gasifikacije domaćinstava, asfaltiranja ulica, izgradnje biciklističkih staza i parking mesta, te postavljanja javne rasvete i većeg broja kontejnera za odlaganje otpada.
Mnogi građani iz prigradskih naselja predložili su izgradnju novih vrtića ili proširivanje kapaciteta postojećih, uz uvođenje celodnevnog boravka za decu, kao i obnovu ili izgradnju dečijih igrališta u svojim naseljima.
Kada je reč o pojedinačnim željama, Bajmočani su predložili da se izradi projekat za adaptaciju Sportskog centra u ovom naselju, navodeći da bi ponovnim funkcionisanjem ovog objekta društveni život u selu bio bogatiji.
Meštani Đurđina predložili su, između ostalog, projekat otvaranja pekare u želji da svakog dana imaju vruć hleb i peciva, a zatražili su i bakomat radi lakšeg obavljanja transakcija. Bankomat su zatražili i meštani Kelebije, ali i osposobljavanje i uređenje izletišta Majdan.
Tavankućani su bili najaktivni, predloživši više od 70 projekata, pretežno komunalnih i onih za poboljšanje zdravstvenih usluga u naselju, a posebno se izdvojio predlog angažovanja drona za nadzor javnih površina, kako bi se uspostavila bolja kontrola nepropisnog odlaganja otpada i stvaranja divljih deponija.
Od projekata koji su pristigli u Gradsku kuću, posebno su izdvojio projekat uspostavljanja gradskog kulturnog centra u zgradi Doma vojske, koji bi, pod određenim okolnostima, bio dodeljen na korišćenje mladim stvaraocima, umetnicima i organizacijama čija delatnost zalazi u oblast umetnosti i kulturnog stvaralaštva, kao i svim građanima kojima je bliska tema kulture i umetnosti. Predlog je da pomenuti prostor bude dodeljen privremeno, do donošenja konačne odluke o renoviranju zgrade.
Predložena je i izgradnja nove kuglane, koja bi okupljala ekipe iz svih gradskih i prigradskih naselja. Nekoliko roditelja predložilo je projekat subvencionisanja boravka dece u privatnim vrtićima, koja nisu uspela da se upišu u državnu predškolsku ustanovu.
Izneta je i ideja da se napravi parking za bicikle u gradu, koji bio bi zaštićen "kavezom", odnosno ograđen i pokriven tako da bicikle ne kisnu. Predloženo je da parking radi 24/7, kako bi se i noću mogli ostavljati/uzimati bicikli, a da se za korišćenje ove usluge naprave kartice sa kojima bi samo oni koji ih poseduju mogli da uđu u "kavez", dok bi naplata bila moguća kroz godišnju, periodičnu ili dnevna kartu.
Predložena je i nabavka reciklomata u koji bi se ubacivale plastične i staklene flaše, limenke i tetra pak ambalaže, a zauzvrat dobijao novac koja bi mogao da se koristiti u određene svrhe. Posebno pohvaljen projekat je onaj koji se odnosio na besplatnu obuku plivanja za sve osnovce i predškolce.
Grad Subotica je ove godine po prvi put sproveo proces participativnog budžetiranja, koji podrazumeva uključivanje građana u proces donošenja odluka o trošenju novca prikupljenog kroz poreze i druge javne prihode. Tim povodom, građani su anketirani od 7. do 30. septembra u svim mesnim zajednicama, kao i u Uslužnom centru Gradske kuće, a predloge svojih projekta mogli su poslati i u elektronskoj formi.
Subotičani su predložili ukupno 250 projekata, a kako objašnjavaju iz Sekretarijata za finansije, cilj uključivanja građana u kreiranje budžeta bio je prikupljanje informacija o potrebama lokalnih zajednica, te sprovođenje istih shodno strategijama razvoja grada i unapređenja usluga koje se pružaju građanima.
- S obzirom na to da se ovakav vid budžetiranja, na ovaj način, sprovodi po prvi put u Subotici, možemo oceniti da je interesovanje bilo značajno i da je za očekivati da će u narednom periodu biti još intenzivnije. Pogotovo kada građani vide da se dobro predloženi projekat i ostvari - objasnili su nam iz Sekretarijata za finansije, dodajući da će prioritetni biti komunalni projekti. - Kriterijumi kojima će se Grad voditi prilikom izbora i ocenjivanja projekata su strategija razvoja grada i akcioni planovi po oblastima unapređenja osnovnih funkcija budžeta, a u skladu sa prioritetima i raspoloživim finansijskim sredstvima gradskog budžeta. Prioriteti su, svakako, unapređenje komunalne infrastrukture (kanalizacija, vodovod, održavanje puteva i ulica) i aktivnosti na zaštiti i unapređenju životne sredine.
O uvrštenim projektima u nacrt budžeta grada za 2022. godinu građani će biti obavešteni putem sajta Grada Subotice i prilikom organizovanja javne rasprave o budžetu.