Subotičanima predstavljen projekat Evropska laboratorija veštačke inteligencije
Centar za promociju nauke je u saradnji sa još 12 partnera iz 11 evropskih zemalja, krajem prošle godine otpočeo realizaciju novog projekta pod nazivom "Evropska laboratorija veštačke inteligencije – AI LAB", čija je preteča projekat "Evropske mreže digitalne umetnosti i nauke – Art & Science".
- Učešćem u ovom projektu, Centra zapravo nastavlja svoje prethodne aktivnosti, realizovane u okviru projekta "Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke" i nastavlja izlagačke, edukativne i umetničke aktivnosti u programima koji se nazivaju "Art & Science". Centar je inače državna institucija, koja se nalazi u sistemu Ministarstva prosvete, a koja za cilj ima približavanje nauke društvu otvaranjem savremenih istraživačkih tema i rezulata široj zajednici. Projekti ovoga tipa, pozivaju umetnike da se aktivno uključe u naučne sadržaje, da u svoj rad integrišu naučne rezulate i da pokušamo da stvorimo jednu multidisciplinarnu simbiozu, naizgled suprotstavljenih disciplina, ali disciplina za koje duboko verujemo da u današnje vreme mogu i treba zajedno da rade i stvaraju - objasnio je Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac sektora za međunarodnu saradnju.
Novi projekat "Evropska laboratorija veštačke inteligencije - AI LAB", finansiran je iz programa "Kreativna Evropa", tačnije programa Evropske komisije za podršku sektoru kulture i audiovizuelnim delatnostima, koji stavlja u fokus jednu od najaktuelnijih i najdinamičnijih naučnih oblasti današnjice, veštačku inteligenciju i njene srodne discipline. U okviru "AI LAB" projekta, otvoren je prvi poziv za umetnike aktivne na polju digitalne umetnosti, studente umetničkih fakulteta i sve one sklone izazovima i eksperimentima u radu s novim medijima.
- Umetnici apliciraju sa svojim idejama, ne sa gotovim radovima i rezulatima, već sa idejama i konceptima koje žele da realizuju kroz mogućnosti koje pruža ovaj projekat, a koje su donekle posvećene određenim segmentima veštačke inteligencije, poput neuronauke, robotike, mašinskog učenja i drugih. Dakle, to su discipline koje su veoma aktuelne, a za neke od njih čak ni nemamo nazive na srpskom jeziku, jer se još uvek nisu odomaćile - dodao je Erić.
Projekat Evropska laboratorija veštačke inteligencije traje tri godine, tokom kojih će pored aktivnosti na globalnom nivou, Centar za promociju nauke, u okviru granica naše zemlje, kroz samostalne projekte i programe predstaviti javnosti mnoštvo originalnih umetničkih radova i izložbi međunarodnih i domaćih autora, koji stvaraju u okviru Evropske mreže digitalne umetnosti i nauke.