Subotička rakija mogući uzrok smrti dve osobe
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je danas da se intenzivno radi na rasvetljavanju uzroka smrti Z. M. (47) iz Niša i I. T. (38) iz Kule, za koje se sumnja da su konzumirali alkoholna pića privrednog društva "Scaid" d.o.o. Subotica, koje se bavi proizvodnjom i prometom žestokih alkoholnih pića u proizvodnom pogonu u Prigrevici.
Kako izveštava RT Vojvodine, prema dosadašnjim proverama i analizama, rakije tog proizvođača sadrže i do 10 puta više metanola od dozvoljene količine, što po kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti predstavlja opasnost po zdravlje, navodi se u saopštenju.
Iz MUP-a apeluju na građane da ne kupuju i ne konzumiraju proizvode privrednog društva "Scaid".
Na rasvetljavanju uzroka smrti Z.M. (47) iz Niša i I.T (38) iz Kule intenzivno rade pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Policijske uprave u Nišu, Subotici i Somboru, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, trgovine, vodoprivrede i šumarstva, dodaje se u saopštenju.
Naloženo povlačenje rakije sa tržišta
Poljoprivredna inspekcija, nakon izvršene kontrole rakija kod proizvođača "Scaid" iz Subotice, naložila je njihovo povlačenje sa tržišta i zabranu proizvodnje, saopšteno je danas iz Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.
Kako je objašnjeno, takva odluka je doneta nakon što je konstatovano da se radi o nebezbednim proizvodima koji su opasni po ljudsko zdravlje.
Naime, nakon dobijenih rezultata iz akreditovane laboratorije utvrđeno je da navedene rakije imaju u sebi deset puta povišen sadržaj metanola tako da po kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti ne odgovaraju tehničkim propisima.
Ministarstvo je apelovalo na građane da ne kupuju i ne konzumiraju sledeće "Scaid" proizvode - šljivovicu prepečenicu od 0,5 litara jačine 50 stepeni, šljivovicu prepečenicu od jednog litra jačine 50 stepeni i lozovaču od 0,5 litara jačine 40 stepeni u plastičnim bocama.
Prijava za privredni prestup
Poljoprivredna inspekcija će na osnovu Zakona o bezbednosti hrane podneti prijavu za privredni prestup protiv proizvođača i odgovarajuće mere protiv odgovornih lica, navedeno je u saopštenju.
Kako se podseća, od početka 2010. godine do danas, poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, izvršila je 3.436 kontrola rakije u proizvodnji i prometu i tom prilikom podnela 498 prekršajnih prijava, 64 prijave za privredni prestup i jednu krivičnu prijavu.