Subotička sinagoga beleži 35 hiljada poseta sa svih kontinenata u 2024. godini
Iz Fondacije "Subotička sinagoga" kažu da su najponosniji na to što su ove godine imali posetioce sa svakog kontinenta.
- Najviše poseta bilo je iz susedne Mađarske, zatim tu su ostale evropske zemlje, Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Danska, jako puno poseta iz Francuske, Holandije, Španije, zatim Malte, Italije, Rusija, Portugalije, ka i iz susednih zemalja. Uvek su posebno interesantne posete iz egzotičnih zemalja, a prošle godine smo imali posete iz Indije, Tajlanda, Japana, zatim Izraela, Kazahstana, Kine, Turske, tu su i Novi Zeland, Australija, Argentina, Čile, Urugvaj, Meksiko, Kanada i razni gradovi SAD-a - priča koordinatorka Fondacije "Subotička sinagoga", Hajnalka Ileš.
Najposećeniji koncert prošle godine bio je koncert povodom Dana grada, "Filmska muzika u parku", kada je bilo između 3 i 4 hiljade posetilaca.
- Subotičani su otvoreni, polako ulazi u svest građana da je sve što se organizuje u sinagogi za sve nas, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Svi mi koji želimo dobru, kvalitetnu, urbanu kulturu, to možemo dobiti u sinagogi - ističe naša sagovornica.
Određena dešavanja koja se organizuju u sinagogi su već postala tradicija, poput gorepomenutog koncerta za Dan grada, zatim koncerti i dešavanja za Noć muzeja, za Svetski dan secesije, a tu je i nezaobilazni Novogodišnji koncert.
- Pored ovih dešavanja i koncerata, Fondacija svake godine organizuje Javni školski čas povodom Dana sećanja na žrtve holokausta, 27. januara, kao i program povodom Dečje nedelje - dodaje Ileš.
Subotička sinagoga se koristi za tri namene, kao turistička destinacija, koncertni prostor i kao sakralni objekat, dok se u njoj organizuju dve vrste dešavanja.
- U sinagogi se organizuju dve vrste dešavanja, koncerti i dešavanja u organizaciji Fondacije "Subotička sinagoga" i ostala dešavanja i koncerti kada mi prostor besplatno ustupamo organizatorima kojima je Upravni odbor odobrio organizaciju koncerta. Moram istaći da Fondacija realizuje svoj program za celu godinu unapred, mi krajem godine kompletiramo program za narednu godinu na osnovu kog se organizuju ostala dešavanja - naglašava Ileš.
Na prošlogodišnjem Novogodišnjem koncertu uvedena je novina, s ciljem da to postane tradicija, i po prvi put je javno objavljena najava koncerata za narednu, 2025. godinu, koja će uskoro biti dostupna na sajtu Fondacije "Subotička sinagoga", kao i na njihovoj Fejskbuk stranici.
Iz Fondacije najavljuju podjednako bogat program i ove godine.
- U januaru ćemo ponovo održati javni školski čas povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, u februaru će nastupati mladi talenati poznatog takmičenja Virtuozi, a u martu nam dolazi svetski poznati Barcelona Gipsy Balkan Orchestra, dok nas u aprilu očekuje nastup Adrijen Sekereš. U maju nas očekuju dva važna događaja: u Noći muzeja u parku će nastupiti subotički džezeri, a pripremamo za vas još jedno veliko iznenađenje. U junu, u Noći secesije, ponovo ćemo imati koncert na našim Vegenštajnovim orguljama, ovaj put u sklopu manifestacije Noć orgulja u Mađarskoj, a velikim koncertom vraća nam se i Subotička filharmonija. U julu pravimo pauzu, dok je za kraj avgusta planiran koncert "Romance in the Park". Ferenc Molnar Karamel nastupiće u septembru, a u oktobru nas očekuje prava novost, pravi kuriozitet biće nastup Balinta Kase i njegovog Verdi Orchestra, koji će nam pružiti muzički doživljaj i dočarati atmosferu koncerata Andrea Rijua. I ove godine nas očekuje bogat program za Jesenji festival jevrejske kulture, takođe u oktobru, a u novembru dva velika koncerta: doktorski diplomski koncert maestra Čabe Paška sa umetnicima Subotičke filharmonije i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Osijeku. Hrvatsko nacionalno vijeće će i ove godine organizovati koncert Zvuci Dalmacije. A za sami kraj godine je planiran naš novogodišnji koncert, veče Štrausa – zaključuje Ileš.
Subotičku sinagogu možete posetiti od utorka do petka od 10 do 18h, i vikendom od 10 do 14h. Cena ulaznice se nije menjala i iznosi 250 dinara, dok je za đake, studente i penzionere nešto niža i iznosi 150 dinara. Digitalna izložba, na 7 jezika, dostupna je svim posetiocima uz kupljenu ulaznicu.