Subotičke manifestacije dobile obeležje EFFE
Naime, EFFE je portal, pokrenut od strane Asocijacije evropskih festivala, namenjen građanima i sručnoj javnosti koji žele da otkriju evropske festivale i učestvuju na njima. Reč je o novoj međunarodnoj festivalskoj platformi koja povezuje festivale, koji su duboko posvećeni umetnosti, zajednicama u kojima se realizuju i evropskim vrednostima. Najvažnija tri kriterijuma za dobijanje EFFE obeležja bila su umetnička predanost, angažovanost u zajednici i međunarodna i globalna perspektiva festivala.
- EFFE obeležje dobilo je 761 festval iz 31 zemlje, iz Srbije ovu „etiketu“ poneće 31 manifestacija, od kojih je pet iz Subotice – istakao je Dejan Zvekić, izvršni direktor Otvorenog univerziteta, producenta Festivala evropskog filma na Paliću. – Zahvaljujemo se naporu kulturnih radnika da se Srbija nađe na toj listi. Palićki filmski festival već odavno sarađuje sa „Summer3p“-om, u dva dana nam se preklapaju termini održavanja, a uskoro ćemo ozvaničiti i saradnju sa udruženjem „Electe“.
Priznanje dobijeno od EFFE je značajno svim dobitnicima, a ono je po njima znak da je Subotica ponovo „grad festivala“.
- Obeležje EFFE je značajno za umrežavanje festivala i mogućnost da zajednički gradimo bazu za budućnost – kaže Ivan Vujić, organizator „Summer3p“ festivala, koji će se po 13. put održati na Paliću.
Po mišljenju Miloša Radovića, predsednika Udruženja „Electe“, koja organizuje Koncertnu sezonu u našem gradu, obeležje je izuzetno važno jer se oni bave vidom umetnosti koji treba popularizovati.
- Primetno je da je klasična muzika u našem gradu u ekspanziji, da na koncertima ima sve više posetilaca, ovo je pdstrek da istrajemo u svojim planovima i budemo još bolji – dodao je Radović.
Nagrada dobijena od evropskih institucija, za Andraša Urbana, direktora pozorišnog festivala „Desire“, koji će se u novembru održati po sedmi put, predstavlja još jedan pokazatelj da je festival i „organizaciono i duhom deo evropske kulturne scene“.
- Pored ovog, nedavno smo dobili i priznanje „Todor Manojlović“, a „nagrada“ od grada bila je smanjenje budžeta – naglasio je Urban. – I pored toga, za predstojeći festival tražićemo kvalitetne projekte koji imaju savremene tendencije i tiču se našeg društva uopšte.
Slične probleme sa finansijama imaju i ostali festivali, a po rečima Slobodana Markovića, direktora Međunarodnog festivala pozorišta za decu, smotre koja je ove godine proslavio 22. rođendan, novu strategiju kulturnog razvoja grada treba da rade kulturni pregaoci, a ne političari.
- Grad treba d abude ponosan što ima ovakve festivale, što postoje manifestacije i umetnici koje su prepoznatljivi u celoj Evropi – rekao je Marković. – Nadam se da će kulturni radnici moći da učetvuju u izradi strategije, da će se čuti njihova reč, umesto političke naznake, koja ništa dobro nije donela.