Subotički arhivski dan održan po 16. put
Subotički arhivski dan uvek se održava u septembru, kada se veliki broj arihvista kako iz zemlje tako i iz regiona, okupi kako bi govorili o određeno temi. Ovogodišnja tema vezana je za velikane arhiva, simnbolično, u godini kada obeležeavamo 25 godina od smrti Mađar Lasla, istoričara, književnika i arhiviste.
- Sada je 25 godina kako nema našeg kolege Mađar Lasla. To je bio povod da damo takav okvir. Svi ostali učesnici će naravno govoriti iz svojih specifičnih oblasti, svoje specifično gledanje na tu temu, ali opet, okvir je zajednički - rekao je Stevan Mačković, direktor Istorjskog arhiva, ističući značaj koji arhivi imaju - Značaj arhiva je u tome što pokazujemo da su u prvom redu važni oni podaci kojima raspolaže arhiv. Ti podaci su ono što je argument, što je činjenica. Ne radi se o tumačenju podataka, već samo o tome da podatek treba koristiti na pravi način. Možda je problem upravo u tome što danas svi poznaju, svi znaju istoriju na osnovu nekih neproverenih, lažnih, netačnih podataka. Pravi istraživači provode dane i dane, mesece i mesece, nekada i godien da bi došli do argumentovanih podataka. Arhivisti su tu da im budu na pomoć i da im omoguće da dođu do toga.
Saradnja sa Istorijskim arhivom Vukovar u Hrvatskoj, počela je izložbom o Gradskoj kući, koju su naši arhivisti pre nekoliko godina održali u Vukovaru. Danas je Petar Elez, viši arhivista, bio jedan od gostujućih predavača.
- Tema mog izlaganja je "Život i delo doktora Antuna Bauera u očuvanju hrvatske kulturne baštine i hrvatskog kulturnog identiteta u 20. veku". On je veliki vukovarski, još više hrvatski kolekcionar i mecena. Bavio se najviše muzejskim radom, ali mu ni sakupljanje arhivske građe nije bilo strana tema - rekao je Elez.