Subotički ugostitelji mogu da računaju na pomoć Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam
Udruženje ugostitelja Subotice organizovalo je juče popodne sastanak na kome je bilo reči o merama podrške Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam na koje mogu da računaju u narednoj godini, ali i inicijativama ugostitelja i iznalaženju rešenja za određene probleme u cilju boljeg i efikasnijeg pružanja usluga.
- Mi smo tu da podržimo ugostitelje. Grad Subotica i Udruženje ugostitelja su veoma aktivni kada je reč o apliciranju na konkursima Sekretarijata, mogu slobodno reći da je subotičko Udruženje jedno od najaktivnijih i da su njegovi članovi za ove dve godine dobili su više od 50 miliona dinara podrške – poručio je Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam - Mi nismo ovde da bi oprostili ikome ko krši zakon, ne može da se ne plaća porez, ne izdaju fiskalni računi ili ne prijavljuju radnici i o tome razgovora nema. Možemo da razgovaramo o promeni politike inspekcijskog nadzora, da najpre bude preventivna, a potom represivna, ali samo ukoliko se poštuje zakon. Podržaćemo svaku inicijativu koja je utemeljena na zakonu, ovo je početak dijaloga o tome kako možemo svi zajedno da pomognemo i ugostiteljima ali i gostima koji koriste njihove usluge.
Udruženju ugostitelja Subotice je 104 objekta, koji zapošljavaju oko hiljadu radnika. Ono što je mnoge od njih obradovalo je da na podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam mogu da računaju svi koji imaju najmanje jednog zaposlenog.
Kaznena politika, beskompromisno zatvaranje lokala, kao i nedostatak kvalitetne radne snage su među najvećim problemima ugostitelja.
- Naša inicijativa se tiče politike kažnjavanja ugostiteljskih objekata kada se dogode greške, treba razdvojiti određene stvari kada su u pitanju greške i namera. Politika kažnjavanja u ovom trenutku nije adekvatna, svaka greška se plaća zatvaranjem lokala, a to je ozbiljna stvar i dolazimo u situaciju da mnogi lokali ne mogu više da rade. Treba da se razdvoji namera vlasnika lokala od nemara zaposlenog – predočava Vjekoslav Ostrogonac, predsednik Udruženja ugostitelja Subotice. – Naš predlog je da postoji izbor kazne, da li je novčana ili zatvaranje lokala, a da se mera zatvaranja skrati sa 15 na sedam dana. Da se ugovorom o radu definišu obaveze zaposlenog i da on snosi odgovornost za svoj postupak. Do sada smo imali dobru saradnju, nadam se da će tako biti i ubuduće, očekujem razumevanje i verujem da će inicijativu preneti na pravo mesto.
Sastanku je prisustvovao i Srđan Samardžić, član Gradskog veća za privredu.