Sutra u podne oglasiće se zvona i zavijati sirene u znak sećanja na žrtve "Oluje"
Prema zvaničnom popisu stanovništva 1991. godine na teritoriji Hrvatske su živela 581.663 pripadnika srpske nacionalnosti, a 2011. godine 186.063. Do 31. jula prošle godine verfikovano je 7.210 poginulih i nestalih, a tokom pogroma uništeno je 78 pravoslavnih crkava i čak 920 spomenika.
- Tih avgustovskih dana na put nade i stradanja krenulo je oko 230 hiljada civila i vojnih lica. Mi nismo znali kuda idemo, ali evo 21 godinu posle ovde smo, gde smo. Programom vezanim za obeležavanje vojno-policijske akcije „Oluja“ ne želimo da stvaramo bilo kakav razdor, ni da narušimo toleranciju u gradu, po kojoj je Subotica poznata. Želimo da kažemo da imamo žrtve i da imamo pravo da ih obeležavamo jer smatramo da samo na istini možemo graditi buduće stabilne odnose - kaže Saša Gravorac, predsednik Saveza srpskih udruženja Severnobačkog okruga i dodaje - Programskim sadržajima želimo da uputimo poruku mladim generacijama, da nikada više ni jedno dete ne ostane bez roditelja, da nikada više ni jedno dete nema uništeno detinjstvo i da niko ne mora da napušta svoje ognjište, jer mi najbolje znamo šta znači početi iz početka u novoj sredini.
Sećanjem na žrtve, prema rečima Gravorca čuvaju se uspomene na zavičaj i na deo sopstvene ličnosti. Ipak, predsednik Saveza srpskih udruženja podseća i na važnost negovanja zajedništva u novoj sredini. U cilju promocije poruke mira i stabilnosti u zajednici, Savez srpskih udruženja kao krovna organizacija je danas primio još dva punopravna člana, Kulturni centar „Car Dušan Silni“ iz Feketića i Udruženje „Vrbljanaca“. Deklaracije o pristupanju su svečano potpisane u Medija centru Gradske kuće, pa tako Savez srpskih udruženja pod svojim okriljem sada ima 11 organizacija.
- Velika je čast i obaveza biti u Savezu srpskih udruženja, jerga mahom čine udruženja koja su ratnim vihorom izbegla i došla na ove prostore. Kulturni centar „Car Dušan Silni“ iz Feketića ne spada u tu kategoriju, mi smo lokalnog karaktera i zato smo i ponosni na činjenicu da su nas pozvali, jer su u nama prepoznali kvalitet - kaže Goran Đukić, koji je u ime Kulturnog centra iz Feketića potpisao Deklaraciju.
Zvona zvone i sirene zavijaju u podne
Sutra (petak) u 11 časova u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg biće održan parastos žrtvama "Oluje", a u 12 časova oglasiće se zvona na pravoslavnim hramovima širom Srbije, kao i sirene za uzbunjivanje javnosti. Zvona će zvoniti tri minuta, a sirene će se oglasiti zavijajućim tonom.
Prethodnih dana izvršene su probe sistema javne uzbune i kako saznajemo sistem je uz manje intervencije u potpunosti oposobljen i operativan, za razliku od prošle godine kada jedan deo grada uopšte nije čuo sirene.
Pozivaju se svi građani koji budu u mogućnosti da u petak u podne minutom ćutanja u stojećem položaju odaju počast žrtvama ove vojno-policijske akcije, koja je ujedno unesrećila i raselila preko 200.000 građana sa njihovih vekovnih ognjišta.
Reakcije na društvenim mrežama
Kako je danas u tim krajevima sa kojih su proterani brojni Srbi i druge nacionalne manjine koje su generacijama živele na tom području opisao je kroz Fejsbuk status jedan Zagrepčanin koji se u nekoliko rečenica osvrnuo na to šta Hrvatska slavi 21 godinu kasnije...