Sve veće interesovanje gostiju za boravak u ruralnim područjima
Ruralni turizam zauzima važno mesto na turističkoj mapi kako Srbije, tako i Subotice, a ono što je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam prepoznao kao glavni problem i na čemu radi, jeste razvoj smeštajnih kapaciteta.
- U prethodne četiri godine izdvojili smo 500 miliona dinara za podršku smeštajnim kapacitetima. U predlogu budžeta pripremamo znatno veća sredstva u odnosu na prethodnu godinu, što znači 50 odsto više sredstava. Drugi zadatak je da naredne godine zajedno sa Prirodno-matematičkim fakultetom definišemo sta je salaš. Mi danas nemamo definiciju šta je salaš, a mnogi objekti se nazivaju salaš. Najbolje je da deinišemo i da onda te objekte razvijamo, jer nije prirodno, za sve drugo imamo definiciju - ističe Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam - Ono što je karakterisalo period pandemije korone jeste povratak turista u seoska područja, i mi imamo porast od skoro 30 odsto kada je u pitanju interesovanje, ali tu opet imamo problem ograničenih smeštajnih kapaciteta, jer nijedan salaš nema više od 10 smeštajnih kapaciteta.
Iako za razvoj ruralnog turizma u našem gradu ima još dosta prostora, iz Turističke organizacije Subotice ističu da su trenutnom ponudom itekako zadovoljni, a od 200 objketa na teritoriji Vojvodine koji se bave turizmom, oko 30 ih se nalazi u našem gradu.
- Gastronomska ponuda i sve što nude salaši, i što pruža taj vid turizma, jeste nešto čime se ponosimo, i posebno izdvajamo u našoj ponudi. Oko 30 objekata u Subotici i na Paliću bavi se ruralnim turizmom. Od tih objekta, neki su i smeštajni kapaciteti, ali većina njih se opredeljuje za pružanje izvrsne gastronomske ponude. Naši tursiti sve više žele da pronađu mir i spokoj, da na trenutak pobegnu i od užurbane turističke industrije, i nekako su naši salaši na severu Bačke idelano mesto za to - kaže Božidarka Golubović, v. d. direktora Turističke organizacije Subotice.
Turistička organizacije Vojvodine prošle godine je izdala priručnik za ruralni turizam što je bio samo jedan od mehanizama za razvoj ovog vida turizma.
- Država je u aprilu izdvojila sredstva za salaše u iznosu od 25.000 evra, i svi oni koji ulože 2500 evra imaju priliku da dobiju ova sredstva. Kada pričamo u učesćuu ruralnom turizmu, mi imamo autentične objekte, kao što su salaši, čarde, i baš ovde na Paliću smo sa Pokrajinskim sekretarijatom za privredu i turizam imali kampanju "Vojvođanski ručak" koja je ovde obuhvatala upravo te objekte. Na taj način nismo promovisali samo bogatu gastronomsku ponudu, već i celokupnu destinaciju Palić - objašnjava Nataša Pavlović, direktor Turističke organizacije Vojvodine.