Svečano otkriven Spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću
Skulpturu kralja Petra, rad akademskog vajara Zorana Ivanovića, otkrili su Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i gradonačelnik Stevan Bakić.
- U vreme vladavine kralja Petra, Srbija je doživela svoje najsjajnije trenutke. Generacije pamte slavne pobede u Balkanskim i Prvom svetskom ratu, kao i oslobođenje stare Srbije od osmanske vladavine, a rezultat njegove vladavine bilo je i stvaranje Kraljevine SHS u kojoj su se Srbi našli ujedinjeni u jednoj državi - podsetila je Darija Kisić Tepavčević. - Svima nam je u amanet ostavio da uvek budemo na strani slobode, pravde i mira, štiteći pre svega interese svog naroda i svoje zemlje. Građani Srbije danas žive u demokratskoj, uređenoj, prosperitetnoj, ekonomski naprednoj i slobodnoj državi. Put do takve države nije bio nimalo lak. Naša država se stolećima gradila, a mnogi pojedinci dali su veliki doprinos. Obaveza budućim pokolenjima je da nikada ne zaborave svetle trenutke naše prošlosti.
Po rečima gradonačelnika Stevana Bakića, ovo je istorijski i veličanstven dan za Suboticu, jer danas najseverniji grad u Srbiji odaje počast kralju Petru.
- Dostojan spomenik otkrivamo u godini bogatoj simbolikom i značajnim jubilejima. Prošao je jedan vek od kraljevskog upokojenja 1921. godine, a Subotica je za njim iskreno žalila. Svedočanstva tog vremena govore o zvonjavi svih crkava u gradu, bez obzira na konfesiju, a Skupština grada je održala komemorativnu sednicu na kojoj su govorili ugledni Srbi, Mađari, Hrvati, Bunjevci i Jevreji, svako sa svoga stanovišta - podsetio je Bakić. - Drago mi je što smo odluku o podizanju ovog spomenika doneli u punom saglasju i jedinstvu, baš kao što su to Subotičani učinili i na sednici 20. juna 1920. godine, kada je odlučeno da se park kod Železničke stanice nazove po kralju Petru i da mu se podigne spomenik. Nesrećne privredne i političke krize i pogubne ideologije, osujetile su tu plemenitu nameru, sve do danas.
Spomenik se podiže i u vreme kada mnoga subotička naselja, koja su osnovali solunski dobrovoljci, slave vek postojanja, a zaboravlja se da je među njima bilo pet hiljada boraca iz Bačke i Banata.
- Otkrivamo spomenik poslednjem kralju Srbije i to tri decenije od otkrivanja spomenika poslednjem srpskom caru Jovanu Nenadu. Između njih su kuće starih srpskih porodica, a biće to šetnja na kojoj će prolaznike pozdraviti i Karolj Biro i Matija Korvin - dodao je gradonačelnik i podsetio da su spomenici kralju Petru podignuti u Novom Sadu, Kikindi, Zrenjaninu, Bačkoj Palanci, Bečeju. - Subotica se danas pridružuje toj obnovi državotvorne svesti, ponosa i unapređenja spomeničke baštine u našoj zemlji. Šaljemo sliku bratske sloge, ljubavi i jedinstva po čemu je Subotica uvek bila prepoznata, šaljemo sliku pristojne Srbije.
Spomenik kralju Petru osveštali su vladika mohački Damaskin i sveštenstvo Eparhije Bačke.