Svetski dan borbe protiv hepatitisa
Oba virusa prenose se putem zaražene krvi, seksualnim putem, tetovažom, pedikirom, manikirom, pa je prema rečima lekara mogućnost inficiranja velika. Retko, virusi mogu da se prenesu sa inficirane majke na dete, tokom porođaja. Infekcija, prema rečima lekara, dovodi do teških posledica tj. do oštećenja jetre.
- Seksualni put širenja virusa je dominantan naročito kada je reč o virusu hepatitisu B. Hepatitis B i C često dovode do hroničnog oštećenja jetre. Do hroničnog oštećenja jetre dolazi kada se virusi nalaze u organizmu nekoliko godina, tada nastaje ciroza jetre. Kada se jetra izmeni, može da nastane i hepatocelularni karcinom. Za hepatitis B i C možemo da kažemo da je to virusom izazvana bolest, koja može da dovede do samog raka jetre - kaže dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje.
Ciroza i karcinom jetre mogu biti posledica i drugih hepatitisa, koji nisu izazvani virusima, ali tada je moguće preventivno delovati, te sprečiti nastanak osnovnog oboljenja.
- Prevencija je posebno moguća kod hepatitisa, kojeg izaziva etanol iz alkohola, koji dovodi do fibroze, pa ciroze, a onda i raka jetre. To je veoma često u našem podneblju, što potvrđuju i podaci od prošle godine. Od nezaraznog hepatitisa u subotičkoj Opštoj bolnici lečene su 82 osobe, od kojih 62 muškog i 20 ženskog pola. Od nezaraznog hepatitisa kao osnovnog uzroka, umrlo je ukupno 29 osoba, 24 muškog i 5 osoba ženskog pola - kaže dr Zorica Dragaš, specijalista socijlne medicine u Zavodu za javno zdravlje.
Najblaži je hepatitis A, koji je u narodu poznat kao „žutica“ ili „bolest prljavih ruku“. Do infekcije dolazi konzumiranjem kontaminirane hrane ili vode, pa se vodi kao najčešća bolest putnika. Najvažnije je što uvek ima akutni oblik, te ne dovodi do hronične bolesti.