Svi u borbi protiv vršnjačkog nasilja

Na javnom času su učestvovali predstavnici škola, policije, Centra za socijalni rad, komunalne policije, Crvenog krsta...
- Subotica ima sjajnu saradnju sa svima koji se bave ovom problematikom, škole su obučene da reaguju ukoliko se pojavi vršnjačko nasilje i u našem gradu za sada nema velikih problema. Sada i sada decom razgovaramo na ovu temu, jer se njihovo viđenje i viđenje nas odraslih koji smo prošli edukacije razlikuju – istakla je Nataša Aleksić, član Gradskog veća za obrazovanje.
Projekat koji sprovodi Centar za istraživanje javnih politika ima za cilj da unapredi saradnju lokalnog i nacionalnog nivoa vlasti, pre svega aktera na lokalnom nivou i narodnih poslanika u razvijanju odgovora na uzroke vršnjačkog nasilja i da mladim ljudima koji treba da uđu u svet odraslih približi način na koji mogu da se uključe u donošenje odluka u vezi sa pitanjima od njihovog interesa.
- Javni čas se održava uz podršku OEBS-a i Grada Subotice, a projekat realizujemo u tri lokalne sredine u Srbiji – Aranđelovcu, Zemunu i Subotici – objasnio je Filip Stojanović, istraživač u Centru za istraživanje javnih politika. – Sproveli smo istraživanje u ovim sredinama i važno je napomenuti da se stavovi učenika i učenica i predstavnika lokalnih vlasti razlikuju kada je u pitanju vršnjačko nasilje. Predstavnici lokalnih institucija smatraju da je vršnjačko nasilje izraženije kod osnovaca nego kod srednjoškolaca i da je prisutnije verbalno i „sajber“ nasilje. Učenici vide pozitivnu školsku klimu i saradnju roditelja i nastavnika u rešavanju ovih problema, dok narodne poslanike ne vide kao faktore u rešavanju.