Tajna česme kod Majšanskog mosta
Kod stare zelene česme na samom ulazu u Željezničko naselje, svako malo neko zastane da natoči vodu. Čak sa Čordaškog puta svakog dana do bunara dođe i i Radiša Stanković. Natoči koliko može da poveze na biciklu, jer kaže, nema gradski vodovod. Kroz osmeh dodaje da dolazi zbog vode, ali i da bi održao kondiciju.
- Voda iz mog bunara nije ispravna. Bunar sam ja sam bušio, međutim, vodu već dugo nisam nosio na kontrolu, pa ne bih da rizikujem - objašnjava Radiša.
Na teritoriji grada nekad je bilo čak 186 javnih česmi – arteških bunara, kao i takozvanih Viktorija česmi, poput ove kod Majšanskog mosta. Još pre dvadesetak godina pokazalo se da voda iz starih bunara nije sigurna i ispravna za piće, pa je sudbina gotovo svih bila – zapečaćena.
Od 68 upravo ovakvih česmi, koliko ih je bilo, krajem devedestih godina je odlučeno da ih ostane svega pet, i one su tada priključene na gradski vodovod.
Priča o jednoj od retkih česmi koja je ostala u funkciji, nije ni najmanje bajkovita, navodi Petar Doroslovački, iz rukovodstva MZ „Željezničko naselje“. Da opstane upravo ova kod Majšanskog mosta odlučeno je iz krajnje praktičnih razloga – osim što je pravac veoma frekventan, mnogi koji stanuju u ovom delu Subotice još uvek nemaju vodovodnu mrežu.
- S obzirom na to da je ovo stvarno frekventan pravac, da mnogo građana dolazi da sipa vodu, voda je možda naizgled boljeg kvaliteta nego u domaćinstvima, ili u školama, nekim objektima. To je zbog toga što se ovde česma jako često koristi, veoma je veliki protok. Grad ovu vodu plaća Vodovodu - pojašnjava Doroslovački.
U Željezničkom naselju još 12 ulica nema vodovodnu mrežu. Dobra vest je da je za pet ulica izrađena projektna dokumentacija i da će već sledeće godine kvalitetna voda stići i do ovih domaćinstava. Zbog toga se iz ove mesne zajednice nadaju da će čuvena česma uskoro biti više ukras i uspomena na neka prošla vremena, te da će svako u svom domu moći da se napije upravo ove vode – sa gradskog vodovoda.