Takmičenje u debati po drugi put u OŠ "Ivan Goran Kovačić"
Ovgodišnje teme proistekle su iz projekta socijalno-emotivnog učenja čiji je škola deo, a to su "Da li je važniji uspeh ili sreća", druga je "Da li je važnjie znanje ili ocena" i treća "Klimatske promene kao trenutno najveći problem čovečanstva".
- Prijavila sam se za debatu zato što želim da dokažem da ocene nisu najveći problem sa kojim se suočavamo, već da ima mnogo drugih većih problema u svetu na koje moramo da se fokusiramo. Pikupljala sam informacije iz knjiga i različitih naučnih sajtova, radili smo kao tim, gde smo imali priliku da iznosimo svoja subjektivna mišljenja i zaključke, koje smo morali da argumentujemo - kaže Lana Matijević, učenica 8. razreda OŠ "Ivan Goran Kovačić", ističući da je ispred ocena uvek motivacija - Sreća i uspeh su naša najveća motivacija, jer da nemamo motivaciju, ne bismo nikad stigli do nekog novog uspeha.
Takmičenje se održava po drugi put, a cilj je da postane tradicionalna manifestacija,
- Sem što je važno da nauče da poštuju tuđe mišljenje, da se nauče kulturi dijaloga, važno je da nauče koliko je važan timski rad. Ovaj način komunikacije će imaće dosta prednosti i oni će iz njega naučiti dosta toga. Učenici su na vreme dobili teme, kako bi mogli da se pripreme. Vežbali smo i na časovima, to i jeste deo naših časova, da kroz debatu obrađujemo neke teme - kaže Jelena Basta, master profesor srpske književnosti i jezika, iz OŠ "Ivan Goran Kovačić".
Takmičenje je namenjeno učenicima osmih razreda osnovnih škola, a ove godine su učešće uzele ukupno tri škole, koje su imale po četiri predstavnika - tri govornika, učensika debate i po jednog sudiju.
- U jednoj debati učestvuju dva tima od po tri učenika, teme se izvlače i onda oni iznose svoje stavove. Sudije su takođe pripremljene, a svoj sud daju kroz popunjavanje ček liste. Debata ide po etapama, nakon što izvuku ko će bit ekipa afirmacije, ko negacije, i imaju tri minuta da jedan po jedan izlože argumente, nakon čega reč dobija protivnička ekipa. Onda sledi važan deo, unakrsno ispitivanje, gde oni pokazuju snalažljivost, brzinu misli, kako da argumentima odbrane svoj stav. Bodovi se sabiraju i dobijamo pobednika, a ukoliko je rezultat nerešen onda imamo završnu reč koja presuđuje - objašnjava Basta.