Trake sa suncokretom za veću vidljivost i podršku osoba sa nevidljivim invaliditetom
Suncokret se kao znak nevidljivog invaliditeta upotrebljava od 2016. godine, a do danas ga je prihvatio veliki broj razvijenih zemalja, u kojima se koristi na javnim mestima sa velikom frekvencijom ljudi. Kako je objasnila Snežana Maravić, saradnica Udruženja "ZaJedno", nošenje trake, narukvice ili bedža sa suncokretom diskretno ukazuje ljudima iz okruženja da je u pitanju osoba kojoj je potrebna dodatna podrška, odnosno malo više strpljenja i razumevanja.
- Kada vidimo osobu sa motoričkim poremećajem ili osobu u invalidskim kolicima, odmah znamo da treba možda malo da usporimo, damo malo više vremena ili da je propustimo, ali postoji čitav niz drugih vrsta i oblika invaliditeta koji nisu vidljivi, a koji možda toj osobi prave problem u društvenoj sredini i potrebno joj je isto tako više razumevanja, a nema način da skrene pažnju. Tako ove trakice predstavljaju jedan diskretan način da se okruženju skrene pažnja na neku eventualnu vrstu pomoći i podrške koja je potrebna - objasnila je Maravić.
Udruženje "ZaJedno" je među prvim udruženjima u Srbiji u okviru kojeg su osobe sa invaliditetom inicirale nabavku ovih traka, a mogu da se nose oko vrata, u torbi, novčaniku, kao privezak za ključeve ili ranac. Svaka od njih je personalizovana, a kako naglašava Maravić, nošenje trake nije obavezno, već slobodan izbor osobe kojoj je namenjena.
- Trake mogu da se dobiju preko Udruženja i na njima se nalazi lično ime i prezime, kao i kontakt telefon osobe kojoj se možete obratiti u slučaju potrebe. O nošenju trake odlučuju isključivo osobe sa invaliditetom ili roditelji deteta sa invaliditetom. Dakle, to je mogućnost i njihov slobodan izbor, a mogu da ih koriste svakodnevno ili povremeno, u situacijama kada procene da im mogu poslužiti. Tako će neko nositi svakodnevno, jer im svaki dan znači, a neko će nositi samo u grupi, da bi se osećao sigurnije ili da bi se roditelji osećali sigurnije u slučaju da se dete izgubi, da zna da ima traku i da može da je pokaže i kome da se obrati - kaže Maravić.
Na posletku, kako dodaje naša sagovornica, trake sa suncokretom imaju za cilj da, kroz povećanje vidljivosti osoba sa invaliditetom i postepenu senzibilizaciju društva, doprinesu razvoju inkluzivne kulture, a ne njihovo obeležavanje i diskriminisanje.
- Naravno da, kada stavite traku, to jeste obeležavanje i mi ne možemo da bežimo od toga da je to obeležavanje. Neki ljudi to tako tumače i negde, s punim pravom, jer kažu da se vraćamo 20 godina unazad, a toliko smo se borili za jednakost i to da nema bilo kakvog etiketiranja ili stigmatizacije. Međutim, ja uvek kažem da to zavisi kako ćemo kao društvo odreagovati, jer ako vidimo osobu sa trakom i ako toj osobi ustupimo mesto, pustimo je preko reda, usporimo u saobraćaju, zadržimo vrata, onda će to imati pozitivne efekte, ali ako vidimo osobu sa trakom i pređemo na drugu stranu ulice ili iskoristimo to da bismo je izvrgli nekom podsmevanju ili javnom prozivanju, onda je ova druga grupa potpuno u pravu i zaista će koristiti diskriminativno i imaće takve efekte - ističe Maravić. - Budući da je zaživelo u nekim veoma razvijenim zemljama, gajimo nadu da će ovo biti korak ka tome da osobe sa invaliditetom budu vidljivije i da tako, korak po korak, izgradimo jedno inkluzivno društvo u kojem trake možda više neće biti potrebne, nego ćemo svi imati osećaja i dovoljno vremena i strpljenja za osobe kojima je potrebno malo više podrške i ljudskosti, tako da će vreme pokazati ko je bio u pravu od ove dve grupe.
Udruženje "ZaJedno" će u narednom periodu raditi na promociji traka sa suncokretom u javnosti, kako bi se i šira društvena sredina upoznala sa njihovim značenjem i znala kako adekvatno da odreaguje.