Traktori pred Gradskom kućom
- Već deseti dan protestnom vožnjom iskazujemo svoje nezadovoljstvo i tražimo da se zakon o poljoprivrednom zemljištu povuče iz procedure jer je tako loš da se amandmanima ne može popraviti - objašnjava Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika. - Policija nas ne pušta da izađemo iz grada, da ostvarimo svoje zakonsko pravo da se krećemo putevima, pa smo odlučili da se odkrenemo i dođemo pravo u centar grada, da pitamo vlast da li uopšte znaju koliko ima državnog poljoprivrednog zemljišta na području grada.
Po njegovim rečima, sutra u deset sati u Novoj opštini biće održana zajednička tribina gde će učestvovati svi akteri, od katastra, ministarstva i komisija, do poljoprivrednika.
- Želimo da se utvrdi koliko zaista imamo poljoprivrednog obradivog zemljišta i zašto u njih spadaju i groblja, fudbalski tereni, autoput... - dodaje Kiš.
Poljoprivrednici tvrde da je fond državnog poljoprivrednog zemljišta povećan kako bi se domaći i strani tajkuni domogli još većih poseda. Po novim izmenama zakona, 30 odsto poljoprivrednog zemljišta, predviđenog za zakup za pravna lica, činilo još veće površine.
Gradonačelnik: Nisu istinite tvrdnje poljoprivrednika
Jene Maglai je nakon sastanka sa Kišom izjavio da priče koje je dotični izneo nisu istinite i da Grad na osnovu podataka iz katastra i na osnovu izlazaka na teren, tačno u hektar zna koliko ima državnog zemljišta koje se obrađuje.
- "Svo zemljište koje je u državnoj svojini i koje može da se obrađuje jeste u programu za izdavanje, osim nekoliko parcela koje su iz raznoraznih razloga privremenim merama izuzete iz licitacija, kao što je to, na primer, crkveno zemljište", rekao je Maglai.