Traže hitno donošenje godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta grada Subotice
Kako navode, u prethodnih pet godina, kako zakon nalaže, do 31.marta je bio izrađen i usvojen godišnji program od strane Ministarstva poljoprivrede, a sada, krajem maja meseca nije izvesno kada će biti i usvojen.
Kažu da prvi put, nakon pet godina, predstavnici Udruženja poljoprivrednika sa područja grada Subotice ne učestvuju u izradi godišnjeg programa, i onemogućava se na razne načine da svo državno poljoprivredno zemljište bude u programu, a zadnje u nizu onemogućavanja izrade ovog programa i dodeljivanja poljoprivrednog zemljišta po pravu prečeg stočarima, učinjeno je od strane verskih zajednica, koje su u javnost izdale saopštenje u kojem je netačno navedeno kako im se zemljište oduzima, tvrde u Udruženjima. 2007. godine protivzakonitom odlukom Skupštine grada Subotice, crkvenim zajednicama je privremeno dato na korišćenje zemljište u katastarskim opštinama Bikovo, Donji grad, Đurđin i Stari grad.
U proteklom periodu, verskim zajednicama je deo zemljišta restitucijom vraćen i dat na raspolaganje. U skladu sa važećim zakonom o korišćenju državnog poljoprivrednog zemljišta, na ovaj način se izdvajanjem 700 ha zemlje koja nikada nije bila crkvena, onemogućava uzimanje u zakup ili dodela po pravu prečeg za više desetina, a možda i stotine porodičnih gazdinstava. Zato zahtevaju, da im verske zajednice dostave tačne podatke u kojim katastarskim opštinama i koliko zemljišta potražuju, kako bi zajednički došli do rešenja u obostranom interesu. Takođe, Udruženja poljoprivrednika zahtevaju hitno sprovođenje restitucije kako građanima, tako i verskim zajednicama sa područja R.Srbije.
Miroslav Kiš, član Upravnog odbora Udruženja poljoprivrdnika Subotica kaže da je za nastalu situaciju prvenstveno odgovorna Prva komisija koja izrađuje godišnji program i da primećuju, da razni pojedinci kroz određene institucije žele da zaštite svoj materijalni interes i smatra da je to neodrživo.
- U ovom momentu se stvar komplikuje, zahtevom o izuzimanju određenih površina, odnosno 700 ha zemlje na zahtev crkvenih zajednica, što je već pet godina bila praksa. Smatramo da se opet prolongira izrada godišnjeg programa dodeljivanja po pravu prečeg i nešto što u skladu sa zakonom ne stoji, i zato želimo danas da skrenemo pažnju gradonačelniku, javnosti i predstavnicima verskih zajednica da se umanji pravno i formalno izigravanje zakona i tumačenje zakona, da se priđe izradi, dodeljivanju po pravu prečega i završetak, kako bi došli do licitacije, jer više vremena nema, svi pokušavaju da svoje interese zastupe i mi samo tražimo da se u skladu sa zakonom, a to je da svo državno poljoprivredno. zemljište treba da je u programu i da se stavi na raspolaganje u skladu sa zakonom. Mi kao poljoprivrednici, desetine ili stotine gazdinstava, nećemo dopustiti da nam se skloni ono na šta mi imamo pravo, svakom treba svoje da se vrati restitucijom, a da se ne tumači krivo da crkvama sada neko oduzima zemlju, jer zemljište koje sada koriste nije njihovo, kaže Kiš.
- Naš zahtev je da se sva državna zemlja stavi na raspolaganje poljoprivrednim proizvođačima. Zemljište koje crkve i još neke insititucije u Subotici trenutno koriste je njima protivzakonito ustupljena još 2007. godine. Na sve načine se pokušava izvrdati 700-800 ha zemlje koja nije na licitaciji. Grad je od ministarstva poljoprivrede i Uprave za zemljište dobio tumačenje da sva državna zemlja mora da ide na licitaciju, ali se na neki način to ne poštuje. Crkve imaju veliki uticaj, a čak je i politika umešala prste, verovatno pojedini lični interesi. Svi se bore za prava vernika, a njihova prava su da dobiju svoju imovinu i da je koriste, jer je crkva koristila zemlju na koju nije plaćala porez, zakup, izdavala je u podzakup što je takođe protivzakonito i crkvena zemlja je ušla u registar na koju se dobijala subvencija na nama nepoznati način. 5-6 godina se radi nešto protiv zakona, i opet se pokušava obustaviti i nastaviti dalje sa protivzakonitim poslovima. Ove godine je poprilično velik interes manjih poljoprivrednih proizvođača koji bi da uzmu do 30 ha zemljišta u zakup što dosada nije bilo moguće jer su parcele bile velike , jer, ako se crkvi omogućava da koristi državno zemljište, potrebno je da se i ostalim građanima omogući da koriste zemlju, za koju su papirološki i sa brojevima parcela dokazali da treba da im se vrati restitucijom, kaže Ivan Vidaković, predsednik Udruženja seljaka iz Starog Žednika.