Treći pokušaj vantelesne oplodnje za pet parova
Prema podacima, borbu za potomstvo u našem gradu, kao i u našoj zemlji, vodi oko 15 odsto parova. Jedna trećina parova, koja je opterećena problemom steriliteta i uđe u program vantelesne oplodnje. Iako je RFZO postavio starosnu granicu do 40 godina za žene, zbog zastarevanja jajne ćelije i promena u genetskom sastavu, uspeh nakon 35 godine opada za 30 odsto, a nakon 38 za čak 60 odsto. Ipak, za uspeh je najvažnija upornost, kažu ginekolozi.
Iz gradskog budžeta opredeljeno je 2 miliona dinara, za pomoć parovima koji su na teret RFZO osiguranje imali dva neuspešna pokušaja. Do kraja juna, za ovu namenu iskorišćeno je 44 odsto sredstava, čime je omogućeno da 5 parova nastavi bitku za potomstvo.
Za razliku od nekih gradova u Srbiji koji već imaju svoje centre, poput Beograda i Novog Sada, pa čak i nekih manjih opština kao što su Valjevo i Leskovac, Subotica i dalje nema Centar za vantelesnu oplodnju. Ipak, gradska uprava pokazala je pozitivan pristup, koji će omogućiti da naš grad u skrorijoj budućnosti dobije Centar koji bi donosio višestruku korist ovoj sredini. Parovima bi postupak bio mnogo dostupniji, a Subotica bi promocijom medicinskog turizma ostvarila ekonomsku dobit.