U borbi sa rakom dojke najvažnija je prevencija
Po podacima iz 2021. godine, u Severnobačkom okrugu od raka je obolelo 645 žena, a od raka dojke 163 žene (25%). U istoj godini je od raka umrlo 277 žena, a njih 42 od raka dojke (15%).
Stopa oboljevanja iznosila 89,8/100.000 žena, a stopa umrlih 19,3 na 100.000 žena, što je niže nego na republičkom nivou, ali opet više nego što je u razvijenim zemljama. Razlog visokih stopa smrtnosti je u dijagnostikovanju raka dojke u uznapredovaloj fazi. U Srbiji se samo kod trećine žena rak dojke otkrije dok je manji od 2cm. Uspešnost lečenja zavisi od proširenosti bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze.
- Brojni su faktori rizika koji doprinose razvoju raka dojke. Na neke od njih ne možemo da utičemo, kao što su nasledna predispozicija, ženski pol i starenje. Ipak 30 odsto slučajeva raka dojke je posledica faktora rizika na koje možemo uticati. Izborom zdravih ponašanja smanjujemo rizik od raka dojke. Važno je da potomstvo ostvarimo pre 30. godine i da dojimo svoje bebe. Prestanak pušenja, fizička aktivnost, preporučujemo šetenju svaki dan, umereno konzumiranje alkohola, pravilna ishrana i održavanje normalne uhranjenosti tokom celog životnog ciklusa su značajni faktori na koje možemo da utičemo – ukazuje dr Nada Kosić Bibić, specijalista socijalne medicine, koordinator za skrininge. - Mere prevencije su najbolji način borbe protiv malignih bolesti. Redovne kontrole zdravlja su od životnog značaja jer pružaju šansu da se na vreme i u ranoj fazi otkrije eventualna bolest. U Subotici se uskoro očekuje nastavak realizacije skrininga na rano otkrivanje raka dojke.
Prevencija je najznačajnija u borbi protiv karcinoma dojke, jer je stopa oboljevanja značajno viša posle 40. godine.
- Jedino efikasno rešenje za smanjenje stope umiranja rano otkrivanje, jer ako se otkrije na vreme uspešnost lečenja je 90 odsto. U prevenciju spadaju samopregledi, lekarski pregledi i ultrazvučni pregledi, mamografija – ističe dr Verica Dronjak, iz Doma zdravlja Subotica. – Žene najčešće napipaju čvorić, a tu su i promene na koži, bradavicama, otečeni limfni čvorovi... Ništa ne treba zanemariti i treba što pre reagovati.
Po rečima dr Gabriele Agošton, potpredsednice Udruženja „Jedna uz drugu“, podrška je potrebna i pacijentima i njihovim porodicama.
- Organizujemo radionice na kojima ukazujemo da rano otkrivanje najvažnije i spašava život, za šta smo mi najbolji primeri. Ove godine smo se fokusirali na srednjoškolce, kako bi ih uputili na značaj samopregleda, kao vida mentalne i telesne samohigijene koja treba da bude uvedena u životni ritam. Takođe, mnogi od njih u svom okruženju već imaju obolele i zato je važno da im kažemo kako da reaguju i šta da očekuju – dodaje dr Agošton, koja se već osam godina bori sa karcinomom dojke.
Kako bi ukazali na značaj prevencije i ranog otkrivanja raka dojke Zavod za javno zdravlje Subotica, Opšta bolnica Subotica, Dom zdravlja Subotica i Apotekarska ustanova Subotica, uz podršku UG „Jedna uz drugu“ i Crveni krst Subotica DANAS u 13 časova na Otvorenom univerzitetu organizuju tribinu „Razgovor o mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja raka dojke“. Na tribini će se razgovarati o mogućnostima prevencije, značaju rane dijagnostike i blagovremenog lečenja, te mogućnostima savremene terapije. Ukazaće se i na značaj podrške u toku dijagnostike i lečenja svim obolelim ženama od raka dojke.
Takođe, u prostorijama Crvenog krsta DANAS od 16 do 19 časova održaće se promotivna akcija „Šta ćete danas uraditi za zdravlje vaših grudi?“. Planirani su preventivni pregledi: palpatorni pregled dojke, određivanje BMI i kompozicije tela, merenje krvnog pritiska i šećera u krvi, te saveti lekara. Tokom celog dana od 08 do 19 časova u Apotekarskoj ustanovi Subotica, ograncima u Matije Gupca 26 i ul. Braće Radić 118, pružaće se podrška obolelim ženama - farmaceuti će davati savete i proveriti interakciju lekova kod obolelih žena.