U Kovid delu bolnice osam pacijenata, među njima i jedan 21-godišnjak
Prema bolničkim pokazateljima, epidemiološka situacija kovid-19 u našem gradu se pogoršava, kaže dr Gordana Krtinić, epidemiolog Opšte bolnice Subotica, navodeći da se u odnosu na prethodnu nedelju, u Kovid respiratornoj ambulanti udvostručio broj pregleda, te se sada dnevno javi oko dvadeset pacijenata sa srednje teškom do teškom kliničkom slikom, što se odrazilo i na povećan broj prijema na bolničko lečenje.
- Samo u toku jučerašnjeg dana smo imali tri nova prijema u bolnicu i trenutno nam na bolničkom lečenju leži osam kovid pacijenta, od kojih su dva pacijenta u jedinici intenzivnog lečenja na respiratoru. Kliničke slike preostalih šest pacijenata su stabilne i karakterišu se kao srednje teške, ali su zadržani na bolničkom lečenju zbog praćenja, terapije i kiseoničke potpore koju zahtevaju - objašnjava dr Krtinić.
Da virus kovid-19 pogađa sve kategorije stanovništva jednako, može se uočiti i na ovako malom uzorku hospitalizovanih pacijenata, među kojima je većina srednje i starije uzrasne dobi, odnosno od pedeset pet do osamdeset godina, dok najmlađi pacijent na bolničkom lečenju ima dvadeset jednu godinu.
- Od osam pacijenata, dva su vakcinisana tokom marta i aprila različitim vakcinama, ali su oni verovatno zbog svojih hroničnih bolesti imali nešto slabiji imuni odgovor. Međutim, i pored tih hroničnih bolesti, oni su stabilno i dobro su odreagovali na terapiju - dodaje dr Krtinić.
U subotičkoj bolnici trenutno se u crvenoj zoni rada nalaze Infektivno odeljenje, Kovid jedinica intenzivnog lečenja i Kovid respiratorna ambulanta, koja je podeljena na tri ambulante, odnosno za opštu populaciju, trudnice i decu, a kako ističe naša sagovornica, to još uvek ne remeti rad u zelenoj zoni, koji se odvija normalno.
- Za sada još uvek možemo da radimo u uslovima normalnog režima, jer je Infektivno odeljenje tako i građeno da možemo da obezbedimo dobru izolaciju za pacijente i odvojene preglede i trijažu. Ono što, naravno, ne želimo da se desi, jeste da se broj kovid pacijenata toliko poveća, da moramo da obezbedimo novi prostor, a to zahteva i povlačenje lekara, sestara, pomoćnog osoblja, što će sigurno narušiti normalni režim rada. Za sada se to još uvek nije desilo i radimo u punom kapacitetu preko IZIS-a, a da bi što duže ostali u normalnom režimu rada i svima pružili potrebnu lekarsku pomoć, dijagnostiku, terapiju i bolničko lečenje, molimo građane da se vakcinišu i nastave sa primenom opštih mera prevencije, a to je nošenje maske, pranje ruku i izbegavanje okupljanja i velikih slavlja. Znamo da je delta soj poznat kao do sada najlakše prenosiv i definitivno je da te opšte mere prevencije nisu izgubile na značaju. Naprotiv, sada bi trebalo najviše da se poštuju - poručuje dr Krtinić.